3 lutego 2022

Rosja punktem przesiadkowym. Straż Graniczna o nowych szlakach migracyjnych

(Zdjęcie ilustracyjune. Fot. PCh24.pl/AB)

– Coraz więcej osób, które nielegalnie przekroczyło granicę polsko-białoruską i zostało zatrzymywanych przez Straż Graniczną, wcześniej przyleciało ze swoich krajów do Rosji – poinformowała w czwartek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jej zdaniem, mamy do czynienia z nowym trendem w nielegalnej migracji do UE.

Z danych SG wynika, że dwie trzecie zatrzymanych w tym roku migrantów przedostaje się ze swoich krajów pochodzenia do Rosji – najczęściej do Moskwy – a następnie udaje się na Białoruś i na granicę. Zdaniem por. Michalskiej, jest to „nowy trend” w nielegalnej migracji do UE.

W minioną środę SG zatrzymała 4 obywateli Sri Lanki i 3 Jemenu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. – Migranci ze Sri Lanki przyznali, że przylecieli przez Dubaj do Moskwy, a stamtąd do Mińska. Natomiast obywatele Jemenu dostali się wpierw do Sudanu, a następnie do Moskwy. Tam nawet chcieli zostać, ale usłyszeli, że mogą sobie jechać na Białoruś, a stamtąd na Zachód – przekazała Michalska.

Wesprzyj nas już teraz!

W styczniu tego roku SG zatrzymała 39 migrantów. W tej grupie najwięcej jest obywateli Sri Lanki – 20, następnie Syrii – 12. Pozostali zatrzymani to Kubańczycy, Palestyńczycy, a także obywatele Jemenu i Turkmenistanu. Zostali oni umieszczeni w ośrodkach dla cudzoziemców. Część z nich złożyła wnioski o objęcie ochroną międzynarodową w Polsce.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. 

Źródło: Wojciech Kamiński/PAP

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 451 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram