W maju 2021 roku Kościołem na świecie wstrząsnęła niemiecka akcja błogosławienia związków homoseksualnych. W kościołach w całym kraju progresywni księża oraz świeccy duszpasterze obojga płci udzielali błogosławieństwa parom gejowskim i lesbijskim. W tym roku autorzy akcji zamierzają ją powtórzyć. To prawdopodobnie efekt braku jakiekolwiek zdecydowanej reakcji biskupów lub Watykanu.
Akcja w maju 2021 roku odbywała się pod hasłem #liebegewinnt (pol. #miłośćzwycięża). Zorganizowano ją po tym, jak Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła w marcu dokument, w którym przypomniała, że błogosławienie związków homoseksualnych jest w Kościele katolickim niedozwolone. Błogosławić można tylko to, co dobre lub neutralne, ale nie to, co grzeszne, tymczasem związki homoseksualne, niezależnie od subiektywnej oceny ich uczestników, są właśnie grzeszne.
W całych Niemczech odprawiono rok temu ponad 100 nabożeństw, w których udzielano błogosławieństwa parom jednopłciowym. Czynili to zarówno księża jak i świeccy duszpasterze oraz duszpasterki. W kościołach wywieszano tęczowe flagi. Sprawa spotkała się z umiarkowanie krytycznymi komentarzami części niemieckich biskupów, którzy uznali, że doszło do niepotrzebnej polityzacji. Większość Episkopatu Niemiec z samą ideą błogosławienia związków homoseksualnych nie ma problemu, uważając ją wręcz za słuszną.
Wesprzyj nas już teraz!
Zachęceni brakiem jakichkolwiek kar autorzy akcji #liebegewinnt zamierzają ją w tym roku powtórzyć. Co więcej zapraszają do udziału katolików także w innych krajach. W ich ocenie akcja może w tym roku zakończyć się jeszcze większym sukcesem, niż poprzednio.
Kilka dni temu w Niemczech zorganizowano z kolei akcję #OutInChurch (pol.#UjawnićsięwKościele). W jej ramach ponad 100 osób – księża, duszpasterze, pracownicy kościelnych instytucji – podali do publicznej wiadomości swoje homoseksualne skłonności lub transseksualną tożsamość płciową. Wielu biskupów udzieliło tej akcji publicznego wsparcia, zapewniając, że nikogo z tej grupy nie spotkają negatywne konsekwencje.
Póki co niemieckie koncepcje zmiany podejścia do homoseksualizmu natrafiają na barierę w Watykanie. Jak powiedział jednak w środę 3 lutego bp Helmut Dieser z Akwizgranu, dostrzega on szansę na zmianę. W jego ocenie papież Franciszek wypowiada się na temat homoseksualizmu inaczej, niż większość urzędników kurialnych. Bp Dieser dostrzega „konstruktywne i pozytywne” podejście. Hierarcha wyraził nadzieję, że Watykan poprze niemiecką wizję nowej oceny relacji jednopłciowych.
Homoseksualizm jest jednym z głównych tematów niemieckiej Drogi Synodalnej. Głównym jej postulatem w tej sprawie jest uznanie aktywności seksualnej między osobami tej samej płci za dopuszczalną. Nauczanie Pisma Świętego członkowie Drogi Synodalnej uważają za ograniczone kontekstem kulturowym. Ich zdaniem na homoseksualizm jak i w ogóle na ludzką seksualność trzeba spojrzeć w świetle twierdzeń współczesnej nauki, zwłaszcza psychologii, a ta każe przyjąć o wiele bardziej liberalne i permisywne założenia, niż nauka katolicka.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach