Za odwagę prawdy w Kościele – tak brzmi uzasadnienie uhonorowania Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, teologa i etyka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Inny laureat medalu, filozof-etyk ks. prof. Andrzej Szostek, komentując tegoroczny wybór powiedział, że ks. Wierzbicki jest człowiekiem „nieobojętnym, wiernym kapłanem i błyskotliwym uczonym”.
Zdaniem ks. Szostka, tegoroczny laureat „nierzadko formułuje krytyczne uwagi wobec oficjalnego stanowiska wysokich przedstawicieli Episkopatu Polski, jeśli w ich słowach lub zaniechaniach dostrzega brak ewangelicznej i humanitarnej wrażliwości na sytuację ludzi traktowanych niesprawiedliwie, prześladowanych, odsuniętych na margines życia społecznego, poniżanych – stwierdził b. rektor KUL. – W takim duchu poddawał krytyce wypowiedzi dotyczące homoseksualistów i przedstawicieli środowisk LGBT – dodał ks. prof. Szostek.
Wesprzyj nas już teraz!
Zaznaczył też, że ks. Wierzbicki „krytykował zbytnie powiązanie działań Kościoła z władzą i politykami” oraz „postulował podjęcie głębszej refleksji nad głoszoną oficjalnie nauką Kościoła”.
Na liście osób uhonorowanych medalem znajdują się m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, bp Tadeusz Pieronek czy Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL).
Ks. prof. Alfred Wierzbicki wielokrotnie podważał nauczanie Kościoła dotyczące homoseksualizmu. Przykładowo w rozmowie z Onet.pl, kapłan stwierdził, że „zamiast powtarzać ciągle, że homoseksualizm jest grzechem, Kościół powinien być bardziej ostrożny i poważniej traktować to co na ten temat mówi nauka”. W wypowiedziach doktrynalnych natomiast, zasugerował by „zachować pewną powściągliwość”. Kapłan w rozmowie z tvn24 odniósł się też do problemu związków partnerskich i ich akceptacji. – Mógłbym zaakceptować związki partnerskie, które dotyczą przecież nie tylko osób homoseksualnych. Czy uderzyłoby to w rodzinę? Uważam, że nie – podkreślił duchowny.
Ks. prof. Wierzbicki jest jedną z 12 osób „godnych zaufania”, które 21 sierpnia poręczyły za „Margot”. Aktywista trafił do aresztu po tym jak pobił kierowcę furgonetki Fundacji Pro Prawo do Życia i uszkodził mienie fundacji. Wykładowca KUL w swoich wystąpieniach o Michale Sz. wypowiada się jako „ona”. Kapłan mówił też nie ma nic przeciwko wieszaniu sześciobarwnych flag na katolickich pomnikach.
KAI / PR
Paweł Chmielewski: Uniewinnienie ks. prof. Alfreda Wierzbickiego to zła wiadomość