Papież Franciszek „zreformował” Kongregację Nauki Wiary. Może to oznaczać przygotowanie do… zmiany kościelnej oceny ruchu LGBT – ocenił red. Paweł Chmielewski.
Swoimi refleksjami nad decyzją papieża Franciszka o reformie Kongregacji Nauki Wiary w mediach społecznościowych podzielił się red. Paweł Chmielewski. Ten baczny obserwator życia Kościoła przyjął płynące z Watykanu wieści z wielkim niepokojem. Zmiany mogą bowiem dawać zielone światło dla przyszłych zmian dotyczących postrzegania problemu homoseksualizmu.
„Mój Boże. Papież Franciszek zreformował Kongregację Nauki Wiary. Może to oznaczać przygotowanie do… zmiany kościelnej oceny ruchu LGBT. Wprowadził dwie zmiany: spektakularną i drugą, która jest w istocie o wiele ważniejsza” – czytamy na profilu FB red. Pawła Chmielewskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Autor wpisu dodaje:
Druga zmiana, jeszcze ważniejsza: Papież Franciszek na nowo zdefiniował główną rolę Kongregacji Nauki Wiary w zakresie jej doktrynalnych kompetencji. Kongregacja ma stawiać w większej mierze na dialog. Co więcej, z nowych zapisów nt. roli Kongregacji usunięto fragment dotyczący wspierania przez Kongregację biskupa miejsca.
To może oznaczać, że Kongregacja będzie jeszcze w mniejszym niż dotąd stopniu „pilnować” zasad wiary. Co więcej, w styczniu z Kongregacji usunięty został abp. Giacomo Morandi, który według medialnych przecieków miał odpowiadać za pismo Kongregacji z ubiegłego roku blokujące możliwość błogosławienia związków homoseksualnych.
Eksperci wskazują też, że nowym prefektem Kongregacji może zostać abp Charles Scicluna z Malty, który znany jest z dość progresywnych zapatrywań.
W kontekście trwającej obecnie debaty na temat stosunku Kościoła do środowisk homoseksualnych, którą ostatnio zaostrzyła niezwykle „postępowa” wypowiedź kard. Jean-Claude Hollericha, może to oznaczać danie „zielonego światła” przez Watykan zmianom w kwestiach LGBT.
Źródło: Facebook.com
Papież zmienił strukturę wewnętrzną Kongregacji Nauki Wiary. Powstały w niej dwie sekcje