16 lutego 2022

Początek wojny czy „podgrzewanie atmosfery”? Cyberatak na rządowe strony na Ukrainie

(Flagi Rosji i Ukrainy, zdjęcie ilustracyjne)

Hakerzy zaatakowali strony internetowe ukraińskiego ministerstwa obrony i sił zbrojnych oraz banków. Czy jest to początek wojny z Rosją czy tylko kolejne działanie propagandowe mające pokazać, że Kreml nie żartuje?

Cyberatak na strony ukraińskiego ministerstwa obrony i sił zbrojnych nie musi zapowiadać ataku kinetycznego, raczej jest elementem działań informacyjnych i „podgrzewania atmosfery” – ocenił ekspert Fundacji Pułaskiego Andrzej Kozłowski.

Strona ukraińskiego resortu obrony stała się we wtorek wieczorem niedostępna; jak podało ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych i Bezpieczeństwa Informacyjnego, zaatakowano też państwowe banki Prywatbank i Oszczadbank, których użytkownicy poinformowali o problemach z płatnościami i działaniem aplikacji.

Wesprzyj nas już teraz!

Znajdujemy się z momencie spodziewanej eskalacji konfliktu zbrojnego, który na Ukrainie trwa od 2014 roku, a nieodłącznym elementem tego typu działań jest również sfera informacyjna – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Kozłowski, który specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie.

Cyberataki przeprowadzone na te strony prawdopodobnie należą do kategorii DDoS – distributed denial of service. To po prostu przeciążenie danej usługi, kiedy większa liczba użytkowników – lub sztucznych użytkowników generowanych przez np. przez botnety za pomocą tzw. komputerów zombie – stara się połączyć w tym samym czasie z daną usługą – dodał. Zaznaczył przy tym, że „to nie jest jakiś wyszukany atak, to dobrze znana taktyka, wykorzystywana nie tylko przez podmioty państwowe, ale i niepaństwowe”.

Kozłowski zwrócił uwagę, że ponieważ w sferze medialnej pojawiają się spekulacje, że atak miał nastąpić – zależnie od wersji – o pierwszej, drugiej lub trzeciej w nocy, „większość osób połączy cyberatak z mającym nastąpić atakiem”.

Nie wykluczam, że tak może być, ale na podstawie dostępnych informacji rozpatrywałbym ten atak raczej w kontekście informacyjnym, niż wielkiej szkodliwości tych działań. Powiedziałbym, że to cały czas element budowania napięcia, zaostrzania sytuacji, starania, żeby jeszcze bardziej podgrzać atmosferę wokół tego konfliktu – powiedział ekspert.

Źródło: PAP

oprac. FO

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 303 655 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram