18 lutego 2022

„Wspólnie z Białorusią zapewnimy sobie bezpieczeństwo”. Putin przedstawił swoje żądania

(fot. Wikipedia/Kremlin.ru)

Od dziewięciu dni trwają rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe, którym nadano nazwę Związkowa Stanowczość – 2022. Władimir Putin powtórzył swoje wcześniejsze roszczenia odnośnie zmiany kształtu NATO. Tymczasem sekretarz obrony USA Lloyd Austin wezwał Rosję do deeskalacji konfliktu i wycofania wojsk.

Na konferencji prasowej z Aleksandrem Łukaszenką Władimir Putin powrócił do kwestii rosyjskich postulatów wobec Zachodu w sferze bezpieczeństwa, w tym żądania nierozszerzania NATO i powrotu infrastruktury Sojuszu do stanu z 1997 roku.

Oświadczył, że USA i kraje NATO „nie są nastawione na adekwatne traktowanie” przedstawionych żądań Rosji. Jednocześnie, jak przyznał Rosja „gotowa jest iść drogą negocjacji, pod warunkiem, że wszystkie kwestie będą rozpatrywane razem” z tymi priorytetowymi postulatami Moskwy.

Wesprzyj nas już teraz!

Doniesienia o potencjalnym ataku Rosji na Ukrainę Putin określił jako „wrzutki”. Oświadczył, że do osłabienia napięcia wokół Ukrainy konieczna jest realizacja porozumień mińskich i wymienił jako warunek to, by „Kijów zasiadł do negocjacji z przedstawicielami Donbasu”. Oświadczył także, że na Ukrainie „masowo i systematycznie naruszane są prawa człowieka”, a w Donbasie „sytuacja się zaostrza”.

Komentując potencjalne sankcje wobec Rosji, Putin oświadczył, że restrykcje byłyby „naruszeniem prawa międzynarodowego” i że będą stosowane przeciwko Rosji „w każdym wypadku”, bowiem „pretekst zostanie znaleziony”. Wyraził przy tym przekonanie, że celem sankcji jest „zahamowanie rozwoju” Rosji i Białorusi.

Z kolei Łukaszenka zapewnił że „nikt nie chce wojny”, ani zaostrzenia konfliktów. Oskarżył także Zachód o agresywne działania i oznajmił, że Białoruś i Rosja „są zmuszone” do poszukiwania sposobów zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Poinformował również, że w obliczu sankcji Białoruś, za zgodą Putina, zbuduje swój port pod Petersburgiem w celu przeładunku towarów. „Jeśli odejdziemy już z Ukrainy, Litwy, która w 30 proc. tworzyła swój budżet dzięki naszemu tranzytowi, to już tam nie wrócimy” – oznajmił Łukaszenka.

Tymczasem, jak poinformował Pentagon, sekretarz obrony USA Lloyd Austin odbył w piątek rozmowę telefoniczną ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu. „Sekretarz Austin wezwał do deeskalacji, powrotu rosyjskich sił okrążających Ukrainę do swoich baz oraz do dyplomatycznego rozwiązania” – napisał rzecznik resortu John Kirby w jednozdaniowym podsumowaniu z rozmowy.

Źródło: PAP / Anna Wróbel, Moskwa

oprac. FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(21)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 261 934 zł cel: 300 000 zł
87%
wybierz kwotę:
Wspieram