Zgodnie z zapisem zawartym w programie o przewrotnej nazwie Polski Ład, od 1 lipca urzędy skarbowe uzyskają łatwiejszy dostęp do informacji bankowej dotyczącej obywateli, nawet jeśli nie będą oni objęci statusem podejrzanych.
Tak radykalne zwiększenie uprawnień pracowników fiskusa stanie się faktem dzięki drobnej z pozoru zmianie jednego z przepisów. Zastąpiono w nim sformułowanie „podejrzany” określeniem „osoba fizyczna”.
„Związek Banków Polskich mówi o bardzo niebezpiecznym wyłomie w prawie. A resort finansów uspokaja, że skarbówka prześwietli tylko konta osób, co do których już prowadzone są czynności sprawdzające” – czytamy na portalu Money.pl.
Wesprzyj nas już teraz!
Według ZBP zburzone zostaną obowiązujące dotychczas zasady rządzące prawem instytucji państwowych do tajemnicy bankowej. – Nawet prokurator w postępowaniu karnym nie ma dostępu do informacji objętych tajemnicą bankową na etapie wcześniejszym [w postępowaniu przygotowawczym, przed postawieniem komukolwiek zarzutów] – ocenia Tadeusz Białek, prezes ZPB.
– Już nie tylko szef Krajowej Administracji Skarbowej czy naczelnicy urzędów celno-skarbowych, ale każdy naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla danego podatnika, będzie mógł żądać od banków informacji w sytuacji tylko prowadzenia czynności sprawdzających związanych z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, a zatem na etapie postępowania przygotowawczego – precyzuje ekspert prawa bankowego, dr Remigiusz Stanek.
Każdy urząd skarbowy będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego o rachunkach i pełnomocnictwach do nich, o obrotach, wpływach, obciążeniach, tytułach, nadawcach i odbiorcach przelewów. Fiskus znacznie łatwiej dotrze też do zestawień zawartych umów kredytowych, pożyczek, sposobów ich zabezpieczenia, historii skrytek sejfowych czy też danych o papierach wartościowych posiadanych przez klientów banków.
Ministerstwo Finansów przekonuje, że o informację bankową na temat osoby fizycznej US będą mogły występować tylko w przypadkach gdy „żądanie występuje w związku z wszczętym już postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi odpowiednio w sprawie o przestępstwa, lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe”, a nie dowolnie wobec każdego obywatela.
Źródło: Money.pl
RoM