Ustawa o obronie ojczyzny da nam możliwość zwiększenia liczebności Wojska Polskiego – mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Projektem ustawy, która miałaby wejść w życie 1 lipca, ma się zająć we wtorek Rada Ministrów. Projekt zawiera m.in. przywrócenie dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej dla młodych ludzi.
Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że ustawa o obronie ojczyzny umożliwia rozwój Wojska Polskiego. „Po pierwsze: zastępuje ustawę z 1967 roku, a więc z głębokiego komunizmu, po drugie: tworzy fundament finansowy do tego, żeby zwiększyć nakłady na rozwój Wojska Polskiego” – dodał. „Ta ustawa da nam możliwość jeszcze zwiększenia i to szybkiego, w krótkim czasie, zwiększenia liczebności Wojska Polskiego” – wskazał.
Przypomniał też, że w projekcie przewidziany jest Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma zapewnić dodatkowe środki na rzecz rozwoju wojska. Szef MON pytany o powrót poboru do wojska, powiedział, że „w ustawie o obronie ojczyzny przewidzieliśmy dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową skierowaną do młodych ludzi”. „Chcemy w ten sposób zapewnić rozwój młodego człowieka poprzez wstąpienia do Wojska Polskiego” – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
„Ta dobrowolna, zasadnicza służba wojska składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to 28-dniowe przeszkolenia, a potem 11-miesięczna służba w Wojsku Polskim” – mówił Błaszczak. „Jeżeli po tych 12 w sumie miesiącach żołnierz zdecyduje się na to, żeby być żołnierzem zawodowym, to ma otwartą drogę do tego, żeby taką służbę pełnić. Jeżeli zrezygnuje – to mamy wtedy przeszkolonego rezerwistę” – wskazał.
Projekt został zapowiedziany w październiku ub. r. przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa MON. W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt Jarosław Kaczyński oraz Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT. Ponadto rozwiązania przewidują wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną.
PAP
oprac. PR