Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w sobotę po raz kolejny rozmawiał z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Węgierski przywódca zapewnił go o poparciu dla daleko idących sankcji wobec Rosji, w tym w kwestii zablokowania systemu SWIFT.
„Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT” – napisał premier na Twitterze. SWIFT to globalny system wymiany informacji między instytucjami finansowymi.
Wesprzyj nas już teraz!
Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier V. Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 26, 2022
Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował, że w sobotę rozmawiałem z ambasador Węgier Orsolyą Zsuzsanną Kovács. „Węgry nie będą blokować żadnych sankcji przeciwko Rosji, w tym także dot. systemu SWIFT” – miała zapewnić węgierski ambasador w Warszawie.
W nocy z piątku na sobotę formalnie weszły w życie pierwsze sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. UE nałożyła je na prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa.
W ostatnich dniach pojawiały się informacje, że kilka krajów odrzuca sankcje polegające na wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT – według doniesień oprócz Niemiec, Włoch i Cypru, miałyby by to być również Węgry.
W piątek w telewizji ARD szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock stwierdziła, że wykluczenie Rosji z międzynarodowego systemu płatności SWIFT spowodowałoby „ogromne szkody uboczne” i mogłoby zagrozić także dostawom energii do Niemiec.
W rozmowie telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premier Włoch Mario Draghi miał zgodzić się na odłączenie Rosji od systemu bankowego SWIFT. Poinformował o tym w sobotę na Twitterze ukraiński prezydent.
Źródło: PAP/Grzegorz Bruszewski
WMa