Wśród osób uciekających przed wojną z terenu Ukrainy do Polski, obok obywateli tego państwa, są też osoby, które przebywały na terenie Ukrainy, ale nie są obywatelami tego państwa. I oni otrzymują pomoc, a przy współpracy z ambasadami i konsulatami Straż Graniczna będzie organizować loty repatriacyjne do krajów ich pochodzenia.
Jak poinformowała Straż Graniczna, tylko ostatniej doby do Polski wjechało ponad 100 tys. osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Prawie 89 tys. z nich to obywatele Ukrainy, ok. tysiąc osób to Polacy, zaś pozostali uciekinierzy, to obywatele innych krajów. W sumie, od rozpoczęcia przez Rosjan wojny, Polska przyjęła niemal 400 tys. uchodźców.
– Dostosowaliśmy procedury do liczby osób ewakuowanych. Sprawdzamy tożsamości, sprawdzamy w bazach danych, weryfikujemy – przekazała rzeczniczka SG Anna Michalska. Jak dodała, SG nie dyskryminuje nikogo jeśli chodzi o obywatelstwo czy narodowość. – Wszystkie osoby są wpuszczane. W większości osoby przekraczające granicę mają dokumenty, nawet ci niebędący obywatelami Ukrainy. Jeżeli nie mają, to jest prowadzona tzw. pogłębiona weryfikacja. Te osoby są zabierane z przejść granicznych do placówek SG, żeby nie blokować ruchu. Potwierdzana jest ich tożsamość, również w porozumieniu z konsulatami – przekazała Michalska.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wyjaśniła, wobec osób, które nie są obywatelami Ukrainy, ale uciekły z tego kraju, „będziemy też – we współpracy z ambasadami, konsulatami – organizowali loty repatriacyjne do krajów ich pochodzenia”.
Na granicy widać też ruch w stronę Ukrainy. Ostatniej doby wyjechało z tam z Polski 8,5 tys. osób, w tym 7,5 tys., to obywatele Ukrainy, głownie mężczyźni, którzy deklarują, że jadą walczyć.
Poniedziałek jest szóstym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Od początku konfliktu zbrojnego do Polski wjechało ponad 377,4 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy.
Źródło: PAP/Oprac. MA