1 marca 2022

Minister Gliński: Losy narodów zależą od zdolności obywateli do ofiary. To nie mieści się w „ponowoczesnym przekazie”

(fot. Facebook / Muzeum Żołnierzy Wyklętych)

– Bez pamięci nie jest w stanie istnieć żadna wspólnota polityczna czy kulturowa – mówił podczas uroczystego otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Piotr Gliński. – Losy narodów zależą w ostateczności od gotowości ich obywateli do ofiary – podkreślał Minister Kultury w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  

Szef resortu kultury narodowej Piotr Gliński gościł na oficjalnym otwarciu Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Instytucja symbolicznie zainaugurowała swoją działalność 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwsi zainteresowani będą mogli zapoznać się ze zbiorami już nazajutrz.

W przemówieniu skierowanym do uczestników otwarcia minister kultury podkreślał bohaterstwo żołnierzy niezłomnych i zwracał uwagę na wyjątkowo znaczenie ich postawy. –Dziś może szczególnie, wobec dramatu i bohaterstwa Ukrainy, cały świat widzi, że losy narodów zależą w ostateczności od gotowości ich obywateli do ofiary najwyższej– mówił wicepremier. Dzięki nim podobnie jak dzięki Powstańcom, żołnierzom września, Polskiego Państwa Podziemnego czy ofiarom stanu wojennego Polska przetrwała i istnieje– dodawał.

Wesprzyj nas już teraz!

Jeszcze kilka dni temu, mówiąc te słowa publicznie, napotykałbym tu w Polsce, nie tylko na świecie, niezrozumienie, a także wyśmianie i pogardę. Taka była (…) dominująca postawa kultury globalnej i globalnej sfery interesów, ale także wielu podległych im, wpływowych, mainstreamowych środowisk w Polsce– uważa Piotr Gliński. Gotowość do „poświęcenia życia za ojczyznę” nie mieści się „w ponowoczesnym przekazie”, komentował szef resortu kultury.

Gliński przypomniał, że 71 lat temu w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym pseudoprocesie przez komunistycznych oprawców rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Prezes WiN ppłk. Łukasz Ciepliński i jego bliscy współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. –Ich ciała zostały zakopane w nieznanym miejscu, bo miała zostać zakopana również pamięć po tych najodważniejszych, setkach, tysiącach, którzy oddając swoje życie, podtrzymali życie swojej zniewolonej przez sowietów ojczyzny– podsumował Piotr Gliński.

Źródło: PAP

oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(15)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram