„Polskie władze zdementowały informacje, według których były niemal zdecydowane wysłać samoloty wojskowe na Ukrainę, ostrzegając, że doprowadziłoby to do wojny z Rosją, ale media wciąż powielały te doniesienia”, pisze Michael Haynes na łamach lifesitenews.com. Zdaniem publicysty rozpowszechnianie przez amerykańskie źródła przekonania, że myśliwce znad Wisły są już niemal w drodze do Kijowa, było aktem celowej propagandy.
„Dlaczego komuś zależy na rozpropagowaniu fałszywej narracji o polskiej pomocy wojennej [ dla Ukrainy]?”, zastanawia się Michael Haynes, w opinii opublikowanej na portalu lifesitenews.com. Autor sugeruje, że amerykańskie media celowo powielały doniesienia o zamiarze przekazania zaatakowanemu państwu myśliwców, powziętym przez Warszawę, wiedząc, że zostały one zdementowane przez polski rząd.
„Spora liczba prominentnych redakcji – The Hill, The Telegraph, Politico – informowała, że Polska rozważa przekazanie Ukrainie samolotów wojskowych, aby spowolnić postępy Rosjan w trwającym konflikcie”, donosi Haynes. Publicysta przywołuje artykuł, opublikowany przez Politico, w którym 4 członków administracji Stanów Zjednoczonych potwierdziło zamiar przesłania myśliwców. Politycy zapewniali także, że „współpracują z Polakami” w jego realizacji.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym samym tonie wypowiadał się Antony Blinken, Sekretarz Stanu USA. – Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty – mówił 6 marca podczas wizyty w stolicy Mołdawii.
„Wbrew oświadczeniu Blinkena (…) i towarzyszącemu mu trendowi medialnemu, przedstawiającemu przekazanie samolotów jako niemal fakt dokonany, Polska zdecydowanie odcięła się od plotek”, odnosi się do wymienionych wydarzeń dziennikarz. Warszawa oświadczyła, że do transferu nie dojdzie już pierwszego marca, zauważa publicysta. Prezydent Andrzej Duda podkreślał wtedy, że taka forma wsparcia broniącego się kraju byłaby zdecydowanie zbyt głębokim zaangażowaniem wojnę. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w swoich mediach społecznościowych kilkukrotnie podkreślała, że rząd nie podjął żadnej decyzji o włączeniu w zmagania polskiego lotnictwa.
„Pozostaje wobec tego zapytać, dlaczego zarówno media, jak i sekretarz Blinken wydają się promować plan, który zaangażuje Polskę i inne państwa NATO w wojnę z Rosją, szczególnie w wypadku kiedy Polska wykluczyła takie posunięcie”, konkluduje pracownik lifesitenews.
Źródła: lifesitenews.com
FA