Uprawomocnił się wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie w sprawie profanacji, jakiej dokonał wyznawca ideologii LGBT podczas tzw. „marszu równości” w 2019 roku. Człowiek, który paradował z bluźnierczym przedstawieniem Matki Bożej pozostanie bezkarny.
Prawomocna jest już decyzja sądu o umorzeniu sprawy młodego mieszkańca Warszawy, który w 2019 roku podczas marszu LGBT w Częstochowie niósł wizerunek Matki Bożej z „tęczową” aureolą. Prokuratura oskarżyła go o obrazę uczuć religijnych, ale Sąd Okręgowy w Częstochowie, który rozpoznawał zażalenia na wcześniejszą decyzję sądu niższej instancji, utrzymał we wtorek w mocy postanowienie w tej sprawie.
– Sąd nie uwzględnił zażaleń i zaskarżone postanowienie utrzymał w mocy. Uznał, że decyzja sądu rejonowego była prawidłowa. Postępowanie jest tym samym zakończone – powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie, sędzia Dominik Bogacz, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Wesprzyj nas już teraz!
Nieprawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania zapadło przed częstochowskim sądem rejonowym we wrześniu 2021 r. Sąd uznał wówczas, że zachowanie oskarżonego nie zawierało znamion czynu zabronionego, a kosztami postępowania obciążył Skarb Państwa.
Zażalenia na tę decyzję złożyła nie tylko prokuratura, ale też liczni oskarżyciele posiłkowi, którzy zgłosili się w tym postępowaniu. Składając zażalenie, prokuratura zarzuciła sądowi pierwszej instancji m.in., że nie wziął pod uwagę całości materiału dowodowego, w szczególności opinii biegłego.
Sprawcą profanacji był 20-latek z Warszawy, identyfikowany dotychczas jako Michał G., który wskutek uprawomocnienia wyroku pozostanie bezkarny.
Źródło: PAP / Krzysztof Konopka
oprac. FO