17 marca 2022

Na granicy polsko – białoruskiej nadal wrze. Nielegalni imigranci są agresywni

(Źródło: Twitter/Straż Graniczna)

Ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 32 próby nielegalnego sforsowania granicy polsko białoruskiej. Imigranci byli szczególnie agresywni. Podzielili się na dwie grupy. Kiedy jedni próbowali przejść, drudzy rzucali kamieniami w funkcjonariuszy SG. Wśród zatrzymanych osób byli obywatele Iraku, Syrii, Afganistanu, Turcji i Pakistanu.  

„Na odcinku ochranianym przez placówkę w Michałowie pięciu Irakijczyków nielegalnie przekroczyło granicę, w tym czasie grupa cudzoziemców po stronie białoruskiej rzucała kamieniami w polskie patrole” – czytamy na Twitterze Straży Granicznej. Inni imigranci nacierali na granicę w jeszcze kilku miejscach. Równie w sposób agresywny, rzucając kamieniami i konarami drzew. Wczoraj zachowanie cudzoziemców było podobne, a ich liczba większa, bo aż 70 osób. Kilku zdesperowanych cudzoziemców przepłynęło graniczną rzekę Świsłocz. Byli wyziębieni. Udzielono im pomocy medycznej. W tym miesiącu doszło już do 656 prób nielegalnego przedostania się do Polski.

W bazie logistycznej Bruzgi na Białorusi, kilometr od przejścia w Kuźnicy, nadal przebywa kilkuset imigrantów. Niektórzy są tam już pięć miesięcy. Z tej bazy funkcjonariusze białoruscy wysyłają imigrantów na granicę z Polską. Często zmuszają ich do forsowania granicy, siłowo lub strasząc, że wyślą ich do ogarniętej wojną Ukrainy. 

Wesprzyj nas już teraz!

Wczoraj po godzinie 10.00 w okolicach Borysowszczyzny (powiat siemiatycki) policjanci zatrzymali toyotę. W tym samochodzie obywatel Ukrainy przewoził pięciu Syryjczyków, którzy nielegalnie przebywali na terenie naszego kraju. „Kierowca został zatrzymany, a jego samochód trafił na policyjny parking” – informuje Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Do 8 lat więzienia grozi 29-letniemu mieszkańcowi powiatu stargardzkiego za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy. Peugeotem przewoził pięciu Syryjczyków i dwóch Irakijczyków, którzy nielegalnie przebywali na terenie Polski. Zatrzymali go policjanci z opolskiej prewencji, kiedy próbował przejechać przez punkt kontrolny. Decyzją sądu mężczyzna trafił na 3 miesiące do aresztu.

Od początku trwania kryzysu migracyjnego przy polsko-białoruskiej granicy (lato 2021 r), w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy policja zatrzymała 384 przemytników ludzi, z czego w marcu dwadzieścia dwie. Kurierzy przewozili w sumie ok. 1,5 tys. osób nielegalnie przebywających w Polsce.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej idzie zgodnie z planem. Rzeczniczka SG por. Anna Michalska powiedziała, że pierwsze tygodnie prac były czasem rozruchowym, a teraz prace nabrały tempa. Michalska zapewniła, że budowa jest kontynuowana pomimo sytuacji na granicy z Ukrainą. Dodała, że nie zmniejszyła się też liczba funkcjonariuszy obecnych na granicy polsko-białoruskiej. „Cały czas na tym odcinku są wzmocnione siły, a w miejscach, gdzie trwa budowa, liczba patroli jest wzmocniona jeszcze bardziej” – powiedziała Michalska.

Przypomnijmy, że 2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Obowiązuje ono do 30 czerwca 2022 r.

źródła – isokolka.eu, twitter.com, radio.bialystok.pl

Adam Białous

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram