Warszawski sąd zdecydował się zmniejszyć wyrok nałożony na Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza za rzekome naruszenie dóbr osobistych aktywistów LGBT. W 2016 roku organizacja opublikowała list otwarty adresowany do szkół i ministra edukacji, w którym opisano metody działania w placówkach oświatowych oraz poglądy osób związanych z tęczowym środowiskiem. Stowarzyszenie miało zapłacić jednej z nich 5 tys. zł odszkodowania i opublikować przeprosiny.
Jak poinformowało w informacji prasowej Ordo Iuris, prawnikom należącym do grupy udało się w procesie apelacyjnym doprowadzić do zmniejszenia kary nałożonej na Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych. Za rzekome naruszenie dóbr osobistych Marty Konarzewskiej, działaczki LGBT, przez publikację jej zdjęcia z marszu równości, organizacja miała wypłacić 5 tys. złotych zadośćuczynienia i opublikować przeprosiny w związku z wykorzystaniem wizerunku kobiety.
Warszawski sąd apelacyjny zdecydował się jednak zmniejszyć wyrok. „Organizacja została zobowiązana do zapłaty 2 tys. zł tytułem zadośćuczynienia, wraz z ustawowymi odsetkami, a także do opublikowania przeprosin za naruszenie czci działaczki”, zawiadomiło zrzeszenie prawników.
Wesprzyj nas już teraz!
Instancja nie podtrzymała jednak obowiązku wystosowania przeprosin za udostępnienie fotografii Konarzewskiej. „Stowarzyszenie nie będzie również musiało przepraszać działaczki za wykorzystanie jej wizerunku poprzez użycie w materiałach przekazywanych szkołom jej zdjęcia z warszawskiej Parady Równości. W opinii sądu, zachowanie Marty Konarzewskiej podczas manifestacji miało charakter bardzo śmiałego performance, wykraczającego poza przyjęte społecznie normy, którego celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej”, podało przyczyny uwzględnienia apelacji Ordo Iuris. Organizacja zapowiedziała, że po przesłaniu pełnego uzasadnienia podjętej przez sąd decyzji, zdecyduje o dalszym losie sprawy.
„W 2016 r. Stowarzyszenie skierowało do władz szkół i ministra edukacji opinię o szkodliwości zajęć z permisywnej edukacji seksualnej (…) i kodeksu równego traktowania. Eksperci organizacji w liście otwartym przedstawili przebieg i treść tego typu programów oraz metody docierania z nimi do placówek oświatowych. Poinformowali również o poglądach osób prowadzących zajęcia i o podmiotach z nimi powiązanych. Organizacje LGBT, wspierane przez Gazetę Wyborczą, zorganizowały zbiórkę pieniędzy na siedem pozwów przeciwko Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych o domniemane naruszenie dóbr osobistych. Pozwy wpłynęły w imieniu prof. Małgorzaty Fuszary – współodpowiedzialnej za przyjęcie przez Polskę genderowej Konwencji stambulskiej, Marty Konarzewskiej – aktywistki LGBT, uczestniczki akcji Szturm na szkoły, usuniętej niegdyś za obsceniczność z Parady Równości, oraz Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej, Kampanii Przeciw Homofobii i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej”, przypomnieli prawnicy.
Źródła: Ordo Iuris
FA