22 lutego abp Stanisław Gądecki wysłał list z napomnieniem do bp Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec. Metropolita Poznania wskazał w nim na błędy niemieckiej Drogi Synodalnej i wezwał swojego niemieckiego odpowiednika do wierności Ewangelii. 24 marca niemiecki Episkopat poinformował, że bp Bätzing odpowiedział Polakowi na list.
Zgodnie z informacjami Episkopatu Niemiec, bp Bätzing odpowiedział listem datowanym na 16. marca. Wspomina w nim swoją wizytę w Poznaniu 30 listopada 2021 roku, gdzie obaj hierarchowie rozmawiali o Drodze Synodalnej oraz światowym procesie synodalnym. Biskup Limburga podkreśla, że Droga Synodalna ma swoje źródło w kryzysie nadużyć seksualnych i raporcie MHG-Studie opublikowanym w Niemczech w 2018 roku, w którym zaprezentowano skalę problemu za Odrą na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. To właśnie w tym raporcie, sporządzonym przez niezależnych od Kościoła ekspertów, zwrócono uwagę na znaczenie takich tematów jak moralność seksualna, władza w Kościele, forma życia księży czy rola kobiet.
W swoim liście bp Bätzing podkreślił, że tylko zajmując się tymi palącymi tematami Kościół może odzyskać swoją wiarygodność w przestrzeni publicznej i wśród samych wiernych. Hierarcha poprosił abp. Gądeckiego o to, by ten wyjaśnił mu, w jaki sposób on proponuje odpowiedzieć na kryzys nadużyć seksualnych, który dotyczy przecież nie tylko Niemiec, ale również Polski i w zasadzie całego świata. Hierarcha odrzucił też zarzuty, jakoby Droga Synodalna uzależniała się od twierdzeń współczesnej nauki. Zwrócił uwagę na jeden z tekstów przyjętych na ostatnim Zgromadzeniu Synodalnym, który wskazuje na inne źródła, z których czerpie Droga Synodalna. To odpowiednio: Pismo Święte, żywa Tradycja, znaki czasu, zmysł wiary wierzących, Urząd Nauczycielski oraz teologia. We wspomnianym tekście, który nosi tytuł „Na drodze do nawrócenia i odnowy” (niem. Auf dem Weg der Umkher und der Erneuerung) wszystkie wymienione elementy przedstawia się jako tak zwane loci theologici, źródła teologii.
Wesprzyj nas już teraz!
Zaprezentowana lista nie odpowiada jednak tradycyjnej nauce Kościoła, która wśród loci theologici wymienia jedynie Pismo Święte, Tradycję oraz Urząd Nauczycielski. Dodanie do listy znaków czasu, zmysłu wiary oraz teologii jest całkowitym novum.
Na koniec bp Georg Bätzing zaprosił abp. Stanisława Gądeckiego do „prawdziwej teologicznej debaty na temat argumentów” zawartych w tekstach Drogi Synodalnej.
Źródło: dbk.de
Pach