Premier zapewnił o odejściu od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie, natomiast prezes Google’a i Alphabetu, Sundar Pichai zadeklarował zainwestowanie 10 mln dol. na rzecz wspierania „fact-checkingu”.
Szef polskiego rządu spotkał się we wtorek z prezesem Alphabetu i należącej do tego holdingu spółki Google Sundarem Pichaiem, który odwiedził we wtorek Warszawę w ramach wizyty w Europie.
„Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. (…) Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie” – powiedział premier Morawiecki. Przypomniał, że Polska zamierza również zrezygnować z kupowania rosyjskiej ropy naftowej i węgla.
Wesprzyj nas już teraz!
Morawiecki zwrócił uwagę, że prezes Alphabetu zawsze podkreśla, iż kolejne inwestycje muszą się opierać o gospodarkę niskoemisyjną. „My taką gospodarkę budujemy” – dodał szef rządu.
Odejście od importu rosyjskich surowców energetycznych przez Polskę zawarto w aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040), którą we wtorek przyjął rząd. Dokument będzie musiał zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju przy budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego i jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu importu surowców energetycznych z Rosji. Przyjęta w ub.r. przez rząd PEP2040 ma trzy główne obszary – sprawiedliwą transformację, budowę równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrą jakość powietrza.
Mateusz Morawiecki podziękował za zobowiązanie po stronie amerykańskiej firmy do przekazania środków na wsparcie organizacji pomagających Ukraińcom w Polsce. Wyraził zadowolenie, że Polacy i państwo polskie „nie są osamotnieni w wysiłkach”.
Prezes Alphabetu podkreślił, że od samego początku wojny w Ukrainie koncern skupiał się na wspieraniu działań humanitarnych, podawaniu rzetelnych informacji i walce z dezinformacją. „Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski” – poinformował Sundar Pichai. Przypomniał, że trzy tygodnie temu w Google Campus w Warszawie otworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które udzielają uchodźcom pomocy prawnej i psychologicznej.
„Dzisiaj ogłaszamy nowe granty dla uchodźców z niepełnosprawnościami dla polskiej organizacji pozarządowej, która organizuje także pomoc humanitarną” – oznajmił szef Google’a i Alphabetu.
Pichai zapowiedział też zainwestowanie dodatkowych 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać sprawdzanie faktów. „Nasza jednostka, która zwalcza zagrożenia online, będzie również tworzyła nowe możliwości techniczne walki z dezinformacją i uczyła, jak rozpoznać dezinformację” – oświadczył.
Szef polskiego rządu podziękował Sundarowi Pichaiowi za jego osobiste zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy. „Rosja przechodzi od demokracji do reżimu totalitarnego, gdzie propaganda ma tak wielkie znaczenie, dlatego Google jest podmiotem o krytycznym znaczeniu w tej wojnie o wolność” – powiedział Morawiecki. Zwrócił uwagę, że jednym z podstawowych instrumentów „imperium zła” jest propaganda i walka informacyjna.
„To co, robi Google i co my tu ustalamy to część walki o prawdę – o to, żeby prawdziwe informacje docierały także do Rosji i Rosjan” – stwierdził Morawiecki po spotkaniu z prezesem Alphabetu.
Premier podkreślił we wtorkowym wpisie na Facebooku, że wojna w Ukrainie – również ta internetowa, w kontekście walki z dezinformacją – i pomoc uchodźcom były najważniejszymi kwestiami, które poruszono podczas rozmów z udziałem Sundara Pichaiego. Podkreślił istotność walki z rosyjskimi fake newsami i właściwej polityki informacyjnej, która „dba o jakość informacji i podtrzymuje wysokie morale społeczeństwa”. „Google wkłada w to dużo wysiłku” – stwierdził szef rządu.
https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/516775836480145
PAP / Facebook.com
oprac. PR