Jezuicka parafia św. Piotra w Bandra na przedmieściach Bombaju poddaje pod demokratyczną dyskusję nauczanie Kościoła na temat aborcji, kapłaństwa, a nawet pozycji Kościoła jako „jedynej drogi do zbawienia”. Wypracowane w toku dyskusji z wiernymi rozwiązania zostaną przesłane do Watykanu.
Indyjska parafia włączyła się, podobnie jak tysiące innych parafii na całym świecie, w ogłoszone przez papieża Franciszka przygotowania do tzw. Synodu o synodalności, który odbędzie się w 2023 r. Wiernym rozdano ankiety dotyczące z pytaniami o ewentualną konieczność zmiany nauczania Kościoła w poszczególnych zagadnieniach. Jak zaznaczają autorzy, „sugestie” świeckich mogą „dotrzeć do papieża”, a nawet „zmienić kurs Kościoła”.
Jak podaje portal Churchmilitant, wierni mogą zaznaczyć „tak” lub „nie” w pytaniu brzmiącym: „Chcę by ten obszar wiary lub moralności zmienił się w Kościele (np. doktryna o antykoncepcji/aborcji lub idea zbawienia tylko chrześcijan)”.
Wesprzyj nas już teraz!
Szczególne oburzenie wzbudza zawarcie możliwości zmiany nauki Kościoła wobec aborcji, w kraju, który – obok Chin – jest najbardziej dotknięty skutkami tego zbrodniczego procederu. Wysiłki indyjskich jezuitów celnie punktuje, przytaczany przez Churchmilitant, katolicki działacz społeczny Justin Joseph. – To ironia losu, że w Bombaju, w jednym z najbardziej katolickich obszarów megalopolis, mamy główną parafię jezuitów, która otwiera drzwi dla rzezi nienarodzonych dzieci i promuje wyświęcanie kobiet – kiedy najpoważniejszą zbrodnią Indii jest masowa eksterminacja nienarodzonych dzieci płci żeńskiej i kiedy jezuici są pierwszymi, którzy pontyfikują feminizm – zauważa.
Oprócz kwestii związanych z aborcją i antykoncepcją, w ankiecie zawarto liczne propozycje „uatrakcyjnienia” Mszy św., np. poprzez wygłaszanie kazań przez osoby świeckie. Co więcej, w odpowiedzi na powszechne w indyjskim katolicyzmie dążenia do synkretyzmu religijnego, zawarto możliwość „budowanie braterstwa poprzez szacunek i próbę zrozumienia autentycznych doświadczeń duchowych ludzi innych wyznań”.
„Ankieta kładzie wyraźny nacisk na relacje międzywyznaniowe bardziej niż ewangelizację, podczas gdy liczne wspólnoty protestanckie w Bombaju aktywnie zaangażują się ewangelizację hindusów, muzułmanów i buddystów, a nawet samych katolików” – podkreśla Churchmilitant.
Źródło: churchmilitant.com / dorzeczy.pl
PR