31 marca 2022

Traktat Pandemiczny WHO ograniczy suwerenność państw narodowych. Ordo Iuris ostrzega!

(https://www.nursetogether.com/, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons)

Procedowany przez WHO „Międzynarodowy Traktat Pandemiczny” może  naruszać kompetencje suwerennych państw, donosi Ordo Iuris w najnowszym raporcie. Jak podkreślają autorzy analizy, dokument ma przyznać Światowej Organizacji Zdrowia rolę koordynatora międzynarodowej polityki sanitarnej, co oznacza rezygnację władz Rzeczypospolitej z niezależności w tym obszarze.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ – LINK

Pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 doprowadziło do ogłoszenia przez WHO światowej pandemii. Spowodowało to niespotykany dotychczas proces przenoszenia odpowiedzialności za decyzje związane z ochroną zdrowia publicznego z poziomu krajowego na poziom międzynarodowy. Pod koniec 2021 r. WHO ogłosiło podjęcie prac nad stworzeniem dokumentu, który „pozwoliłby państwom na całym świecie wzmocnić zdolności krajowe, regionalne i globalne oraz zwiększyć odporność na przyszłe pandemie”. Zdaniem prawników z Ordo Iuris, powstanie zapowiadanego dokumentu wzbudza obawy, czy w konsekwencji nie dojdzie do ograniczenia suwerenności państw narodowych.

Wesprzyj nas już teraz!

Międzynarodowy traktat anty-pandemiczny jest obecnie w fazie redakcji. Nie wiadomo dokładnie, jakie zmiany miałby wprowadzać. Przedstawione zostały jedynie jego główne cele i założenia. Zdaniem autorów analizy możliwość zawarcia w dokumencie zapisów, na mocy których WHO przejęłaby cześć kompetencji władz państwowych, już teraz jest jak najbardziej realna. W lutym tego roku odbyło się pierwsze spotkanie negocjacyjne w sprawie traktatu. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Rady Europejskiej, dokument miałby wprowadzać „silniejsze międzynarodowe ramy zdrowotne, w których WHO działałaby jako organ koordynujący globalne kwestie zdrowotne”.

Jak podkreślają prawnicy, poszerzone kompetencje WHO mogą dotyczyć nie tylko walki z chorobami zakaźnymi, ale także kwestii związanych ze zmianami klimatu czy aborcją. Świadczy o tym ich zdaniem m.in. oświadczenie liderów grupy G7 wydane po spotkaniu z lutego 2021 r., dotyczącym walki z pandemią koronawirusa. W dokumencie znalazły się postulaty odnoszące się do zmian klimatycznych czy realizacji tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Jak przypomina Ordo Iuris, Konstytucja RP pozwala na przekazanie części kompetencji władz państwowych organizacji międzynarodowej. Muszą jednak zostać spełnione konkretne warunki, wymienione w ustawie zasadniczej. Artykuł 90 stanowi, że przekazanie przez Rzeczpospolitą kompetencji władz państwowych musi być poprzedzone zgodą wyrażoną w referendum krajowym lub w ustawie popartej większością co najmniej 2/3 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów oraz większością przynajmniej 2/3 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby senatorów.

Źródło: Ordo Iuris

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(17)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram