12 kwietnia 2022

KE gromadzi środki do zwalczania zagrożeń z udziałem broni biologicznej, chemicznej i radiologicznej

(pixabay.com)

Komisja Europejska przygotowuje strategiczne rezerwy leków, szczepionek i innych środków do zwalczania zagrożeń związanych z wykorzystaniem broni chemicznej, biologicznej, radiologicznej i jądrowej (CBRJ) w Europie. Mają one pomóc podwyższyć gotowość UE i możliwość reagowania na tego typu zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Na zgromadzenie wybranych środków i sprzętów Bruksela przeznaczyła 540,5 mln EUR, ściśle współpracując z urzędem ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA). Poza sprzętem, lekami, szczepionkami i środkami terapeutycznymi gromadzone są środki potrzebne na odkażanie, sprzęt do dekontaminacji i tworzone są zespoły ekspertów ds. reagowania.

W pierwszej kolejności zbiera się tabletki jodku potasu, by chronić ludzi przed szkodliwymi skutkami promieniowania. Prawie 3 mln tabletek wysłano niedawno mieszkańcom Ukrainy.

Wesprzyj nas już teraz!

– Podejmujemy konkretne środki, aby zwiększyć gotowość Europy w obliczu potencjalnych zagrożeń. Tworzymy rezerwę na potrzeby dekontaminacji, a ponadto gromadzimy nowe zapasy sprzętu dostosowanego do sytuacji wyjątkowych związanych z wykorzystaniem substancji chemicznych, biologicznych lub jądrowych. Jestem wdzięczny państwom członkowskim za ich wysiłki. Naszym celem jest zagwarantowanie naszym obywatelom możliwości szybkiego reagowania, o ile kiedykolwiek wystąpi sytuacja nadzwyczajna – wyjaśnił Janez Lenarčič, komisarz do spraw zarządzania kryzysowego,

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides podkreśliła, że przygotowanie się na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe jest „podstawowym elementem gwarancji bezpieczeństwa naszych obywateli oraz kluczowym elementem silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej”. Dodała, że temu ma między innymi służyć HERA, która pracuje 24 godziny na dobę.

Bruksela obawia się zarówno „zdarzeń niezamierzonych” (np. wycieków z elektrowni chemicznej, incydentów w elektrowni jądrowej, rozprzestrzeniania choroby zakaźnej), jak i „działań umyślnych” np. ataków terrorystycznych z udziałem broni chemicznej, biologicznej itp.

Strategiczne zapasy rescEU na wypadek zdarzeń z udziałem CBRJ będą obejmować: sprzęt do reagowania, np. środki ochrony indywidualnej oraz urządzenia do wykrywania, identyfikowania i monitorowania, a także leki, szczepionki i inne środki terapeutyczne, których wytworzenie może być trudne w czasie kryzysu lub na które zapotrzebowanie może się nagle zwiększyć.

Rezerwy rescEU na potrzeby dekontaminacji obejmują: zespoły ludzi, jak i sprzęt służący do dekontaminacji narażonych na działanie czynników CBRJ ludzi, infrastruktury, budynków, pojazdów lub sprzętu o krytycznym znaczeniu.

Co ciekawe, rezerwy przygotowują: Chorwacja, Niemcy i Hiszpania. W tych krajach mają znajdować się potrzebne środki. Będą je kontrolować rządy tych krajów wespół z Komisją Europejską. W razie zagrożenia, sprzęt i medykamenty trafią do zaatakowanych państw UE i państw uczestniczących w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności, a także do krajów sąsiadujących z UE.

Nie tak dawno temu KE powołała – „w celu wzmocnienia zdolności Europy do zapobiegania transgranicznym sytuacjom zagrożenia zdrowia, ich wykrywania i szybkiego reagowania na nie” – nowy urząd ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA). HERA zyskała nowe kompetencje i ma pomóc w przyspieszeniu realizacji unii zdrowotnej.

HERA, jak zapowiadała w swoim orędziu o stanie UE we wrześniu 2020 r. przewodnicząca Ursula von der Leyen, ma być częścią Europejskiej Unii Zdrowotnej i zapewnić specjalną strukturę do celów badań, produkcji i wdrażania medycznych środków przeciwdziałania podczas kryzysu zdrowotnego o podłożu naturalnym lub będącego skutkiem zamierzonych działań.

HERA ma stworzyć stałą strukturę dla modelowania ryzyka, globalnego nadzoru, transferu technologii, zdolności produkcyjnych, mapowania ryzyka w łańcuchu dostaw, elastyczności zdolności produkcyjnej oraz badań i rozwoju w dziedzinie szczepionek i medycyny. Urząd ma być bardziej operacyjny w porównaniu z innymi instytucjami unijnymi odpowiedzialnymi za zdrowie jak ECDC czy EMA.

Najważniejszym organem HERA jest zarząd złożony z „fachowców” i przedstawicieli państw członkowskich, którzy opracowują wieloletni plan strategiczny. W Radzie HERA uczestniczą przedstawiciele agencji i organów UE w charakterze obserwatorów.

Deputowana Tilly Metz skrytykowała powołanie nowego urzędu z powodu braku wpływu na niego Parlamentu Europejskiego. KE już kilka lat temu zaproponowała utworzenie Europejskiej Unii Zdrowia. Plan de facto był gotowy od dawna, ale domniemana pandemia Covid-19 stworzyła okazję, by inicjatywę pchnąć naprzód. Zyskała ona rozpęd wraz z poparciem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także z propozycjami wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Europy.

Grupa europejskich ekspertów ds. zdrowia lobbujących za pewnymi rozwiązaniami politycznymi, chce mieć pewność, że nowa wizja Europejskiej Unii Zdrowia wykroczy daleko poza sferę bezpieczeństwa zdrowotnego i reagowania na pandemię, zwiększając uprawnienia unijnych organów kosztem suwerenności państw. Unia zdrowotna ma się zajmować między innymi „zdrowiem klimatycznym i środowiskowym, równością w dostępie do usług zdrowotnych, profilaktyką zdrowotną oraz strategiami prowadzącymi do ich osiągnięcia”.

Zgodnie z „Manifestem na rzecz Europejskiej Unii Zdrowia” – opracowanym przez lobby farmaceutyczne – należy spodziewać się nowych pandemii i „wielu innych zagrożeń dla zdrowia, będących skutkiem zmian klimatu, odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe”.

Europa jest drugim co do wielkości rynkiem farmaceutycznym na świecie i stanowi 22 proc. światowej sprzedaży farmaceutyków. Ponad 80 proc. dawek szczepionek wytwarzanych przez wiodące firmy w dziedzinie badań i rozwoju wyprodukowano w Europie.

Unijny sektor farmaceutyczny jest uważany za sektor zaawansowanych technologii, który ma istotne znaczenie dla bilansu handlowego UE, przynosząc np. w 2017 r. nadwyżkę w wysokości 79,7 mld euro.

Branża chce utrzymać poziom inwestycji w wysokości 35 miliardów euro rocznie  na badania i rozwój. Sektor chce zharmonizowania rozproszonej sieci danych dotyczących zdrowia Europejczyków, stworzenia europejskiego systemu oceny klinicznej. Utworzono koalicję na rzecz szczepień, by zwiększyć wyszczepialność w Europie.

Firmy domagają się większych inwestycji na badania z budżetu unijnego i promocji europejskiego programu inteligentnego handlu oraz poluzowania obostrzeń w dostępie do poszczególnych rynków określonych leków i terapii.

Za pośrednictwem unijnej sieci wiedzy o ochronie ludności UE opracowuje nową platformę wymiany wiedzy, najlepszych praktyk i wniosków wyciągniętych przez ekspertów w dziedzinie ochrony ludności i personel zarządzający w sytuacjach kryzysowych. Za pośrednictwem sieci wiedzy UE zamierza wzmocnić swoje europejskie zarządzanie ryzykiem klęsk żywiołowych.

Źródło; ec.europa.eu, PCh24.pl

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 271 383 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram