Podlaski Oddział Straży Granicznej podał, że od początku tego roku już 3,7 tysięcy osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. W ostatnim czasie liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był 21 marca, kiedy SG zatrzymała łącznie 134 osoby.
Jedynie ostatniej doby aż 56 osób próbowało ponownie forsować granicę. Największe grupy liczące 27 i 20 osób atakowało zaporę na odcinkach w Czeremsze i Mielniku. Wśród zatrzymanych przez funkcjonariuszy SG są imigranci z Iraku, Iranu, Jemenu, Sudanu, Syrii oraz Turcji. „Do nielegalnego przekroczenia granicy doszło również na terenie służbowej odpowiedzialności placówek SG w Narewce i Kuźnicy” – podała podlaska SG w komunikacie na swojej stronie internetowej.
Rośnie agresja funkcjonariuszy białoruskich służb, którzy doprowadzają cudzoziemców na granicę i pomagają im przechodzić. Dziś o 3 nad ranem w rejonie Czeremchy białoruscy funkcjonariusze rzucali w Polaków kamieniami. „W stronę polskich patroli poleciały kamienie. Grupki liczące po kilkunastu cudzoziemców bezskutecznie próbowały przejść na polską stronę” – podał Podlaski Oddział SG. Osoby, które przekroczyły granicę zostały zatrzymane i zawrócone na stronę białoruską.
Wesprzyj nas już teraz!
Jeszcze bardziej niebezpiecznie było w poniedziałek w nocy, kiedy na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 37 cudzoziemców. Patrole polskie dwukrotnie były atakowane przez żołnierzy białoruskich, którzy rzucali w nich kamieniami. Wskutek tego agresywnego ataku ranni zostali – funkcjonariusz Straży Granicznej oraz żołnierz Wojska Polskiego. Uszkodzony też został pojazd SG. Rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz powiedziała, że funkcjonariusz został trafiony w rękę, a żołnierz – w kolano. W samochodzie są wybite niektóre szyby, są też uszkodzenia karoserii.
Bardzo silnym wsparciem dla Straży Granicznej na granicy z Białorusią są Terytorialsi, którzy od siedmiu miesięcy służą tam w ramach akcji „Silne wsparcie”. Duże sukcesy przynosi wykorzystanie przez żołnierzy WOT dronów obserwacyjnych. „Bezzałogowce rozpoznawcze WOT w czasie 7 miesięcy działań na granicy wylatały już 1000 godzin, realizując 500 operacji powietrznych i udaremniając 1000 prób nielegalnego przekroczenia granicy” – podano na Twitterze.
Na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja na granicy polsko – białoruskiej uległa poprawie. Na Białoruś w dalszym ciągu dociera wielu cudzoziemców, którzy płacą ogromne pieniądze mafiom, przemytnikom, służbom białoruskim i rosyjskim za przerzucenie ich do zachodnich państw Unii Europejskiej. Większość cudzoziemców dostaje się na Białoruś z terytorium Federacji Rosyjskiej. Niekiedy są to osoby, które mieszkały tam długi czas – nawet przez kilka ostatnich lat.
Źródło: pap.pl / isokolka eu / ddb24.pl
Adam Białous