– Rozumiem rządzących, którzy kupują broń, rozumiem ich. Nie usprawiedliwiam ich, ale rozumiem – powiedział papież Franciszek w piątek we włoskiej telewizji RAI. Podkreślił, że wszędzie na świecie trwają wojny. Mówił też o „rasizmie” w podejściu do uchodźców, którzy są „dzieleni” według różnych kategorii.
Odnosząc się do rosyjskiej agresji na Ukrainę, papież powiedział: „W tym momencie w Europie uderza nas bardzo ta wojna. Ale popatrzmy dalej. Świat jest w stanie wojny”.
– Syria, Jemen, potem pomyślmy o wygnanych Rohingjach, bez ojczyzny. Wszędzie jest wojna. Ludobójstwo w Rwandzie 25 lat temu. Bo świat wybrał – trudno to mówić – plan Kaina, a wojna jest jego wprowadzaniem w życie, czyli zabijaniem brata – oświadczył Franciszek.
Wesprzyj nas już teraz!
„Nauczyłem się nie mówić, kiedy ktoś cierpi”, „w obliczu bólu: cisza i płacz” – tak papież odniósł się do obrazów dzieci zabijanych na Ukrainie.
– Płacz to dar Boga, to dar, o który musimy prosić: łaska płaczu w obliczu naszych słabości i tragedii świata. Ale nie ma słów – dodał. – Wojna to potworność – podkreślił.
Zapytany o to, co czuje, widząc obrazy zniszczonego Kijowa, odparł: „Ból. Ból jest pewnością, to uczucie, które ogarnia w całości”.
– Na ludzki ból, ból moralny nie ma znieczulenia. Tylko modlitwa i płacz. Jestem przekonany, że dzisiaj nie płaczemy dobrze. Zapomnieliśmy płakać. Jeśli mogę udzielić rady, sobie i ludziom, to prosić o dar łez – powiedział Franciszek.
Mówił też: „Rozumiem rządzących, którzy kupują broń, rozumiem ich. Nie usprawiedliwiam ich, ale rozumiem”. Jak ocenił, to, że „musimy się bronić”, to podejście do wojny „według planu Kaina”.
– Gdyby był plan pokoju, nie byłoby to konieczne – oświadczył. – Ale my żyjemy z tym demonicznym planem, by zabijać drugiego z chęci władzy, bezpieczeństwa, wielu rzeczy – mówił papież.
Jak wyjaśnił, „zapomnieliśmy język pokoju”. – Mówi się o pokoju, Organizacja Narodów Zjednoczonych zrobiła wszystko, ale nie odniosła sukcesu – dodał.
Papież stwierdził też, że na świecie „dzieli się uchodźców: pierwsza klasa, druga klasa, kolor skóry, czy ktoś pochodzi z kraju rozwiniętego, czy nie”.
– Jesteśmy rasistami, jesteśmy rasistami i to jest złe – zaznaczył.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)