Podczas środowej konferencji prasowej wiceminister Waldemar Kraska podkreślał, że próby zmiany zapisów umowy pomiędzy polskim rządem a Pfizerem spowodowane są masowym napływem wojennych uchodźców. Konieczność udzielenia im pomocy wymusza na władzach kraju rozłożenie płatności za szczepionki w czasie, tym bardziej, że państwo posiada ich duży zapas.
Próba renegocjacji w sprawie dostaw szczepionek przeciw COVD-19 została podjęta w związku z napływem wielu uchodźców z Ukrainy i koniecznością przeznaczenia dużych środków na ich leczenie – powiedział w środę w Bydgoszczy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
– Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się z powodu konfliktu na Wschodzie, spowodowała to, że musimy przeznaczać duże sumy pieniędzy jeśli chodzi o leczenie uchodźców. Nasze wyliczenia wskazują, że miesięcznie na każdy milion uchodźców musimy przeznaczyć około 300 mln zł, mamy blisko 3 mln uchodźców, a więc prawie 1 mld zł musimy miesięcznie przeznaczać z budżetu na ich leczenie. To są przecież głównie młode kobiety z dziećmi. Opieka nad nimi powinna być sprawowana i jest na poziomie szpitalnymi i POZ – podkreślił na konferencji prasowej senator.
Wesprzyj nas już teraz!
– To są duże pieniądze, idące w miliardy złotych. Trudno powiedzieć, jak potoczą się rozmowy, jesteśmy na początku drogi. Chcemy renegocjować umowy. Znaleźliśmy się na pierwszej linii frontu pod względem liczby uchodźców i tych pieniędzy potrzeba. Muszę z przykrością powiedzieć, że do tej pory Unia Europejska przekazuje nam jakieś niewielkie sumy pieniędzy na zaopiekowanie się tak dużą rzeczą uchodźców. Naprawdę są to niewielkie kwoty. Liczymy na to, że UE z krajami, które nie mają tylu uchodźców, będą solidarni z nami i w jakiś sposób te pieniądze do nas trafią. Chodzi nie tylko o pieniądze na ochronę zdrowia, ale też na inne cele – dodał Kraska.
Wiceszef resortu zdrowia nie chciał podać, jak dużej partii szczepionek i jakiej wysokości środków dotyczą renegocjacje, zaznaczając, że prowadzone są one przez wiceministra Macieja Miłkowskiego, odpowiedzialnego za politykę lekową. Dodał, że rozmowy w tej samej sprawie zostaną podjęte również z koncernem Moderna.
(PAP)/ oprac. FA