Czego dzisiaj się boimy? Czym dzisiaj jesteśmy straszeni? Do poszukiwania odpowiedzi na te pytania zachęci nas prelekcja Krystiana Kratiuka, która odbędzie się w piątek 6 maja w Klubie „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim. Redaktor naczelny portalu PCh24.pl i telewizji PCh24 TV opowie o swojej najnowszej książce pt. „Zaraza” – ciekawej retrospekcji przemian społecznych, jakich doświadczamy w ostatnich latach, nie tylko z powodu wtargnięcia w nasze życie wirusa SarS CoV-2.
Gorzowski klub „Polonia Christiana” podejmie w piątek 6 maja niezwykle intrygujący i nadal ważny temat. To zagadnienie przedstawiania współczesnych nam zagrożeń jako zjawisk wymagających od społeczeństw porzucenia standardów postępowania oraz norm kulturowych, a jednocześnie narzucających rygory nieproporcjonalne do skali zagrożenia.
Po tzw. pandemii Covid-19 dopiero dzisiaj podejmowane są – i to nie we wszystkich środowiskach – rozmowy o takich problemach jak koszty zamknięcia gospodarki, skutki ograniczania praktyk religijnych czy psychologiczne konsekwencje zamknięcia młodych i seniorów w domach pod pretekstem walki z chorobą zakaźną.Lawinowy wzrost inflacji, nadmiarowe zgony i spadek poziomu wiedzy młodego pokolenia wywołane zdalnym nauczaniem to prawdziwa „zaraza”, niedostrzegana w momencie ustalania nadzwyczajnych regulacji, rujnujących życie społeczne, religijne i gospodarcze.
Wesprzyj nas już teraz!
Książka Krystiana Kratiuka pt. „Zaraza” (Wydawnictwo Esprit, 2022) to doskonałe wprowadzenie do głębszej refleksji nad tym, co nam już zgotowano i nad tym, co być może nas czekać. W powieści redaktor naczelny mediów wydawanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi rzuca światło na ciemne karty Kościoła w czasie „pandemii”, ale daje też nadzieję i powiew optymizmu. Wiemy bowiem, że dzieła Chrystusa nikt i nic nie jest w stanie zniszczyć, a zadaniem Jego uczniów jest obrona prawd wiary i tradycji Kościoła Powszechnego.
Tytułowa „Zaraza” to bowiem nie tylko COVID-19. Krystian Kratiuk nie ukrywa, że jego książka to w rzeczywistości powieść o strachu, który dopadł Polaków na początku pandemii w 2020 roku. Długo podtrzymywana atmosfera przerażenia przyniosła spustoszenie w społeczeństwie.
Doświadczyliśmy tego szczególnie w życiu Kościoła Katolickiego. Wielu z nas do dzisiaj nie zapomniało jeszcze traumy spowodowanej strachem kapłanów przed przybywającymi do kościołów wiernymi. A przecież w najtrudniejszych dla cywilizacji chrześcijańskiej okresach to w murach świątyń szukaliśmy wsparcia… aż do 2020 roku, gdy bramy wielu z nich zamknięto nam przed nosem.
– Siadając do pisania tej powieści, pragnąłem, by dała ona współczesnym katolikom nadzieję i szansę na przyjęcie do świadomości pewnej oczywistości, tak często dziś zaciemnianej, że każdy z nas ma szansę na nawrócenie i na osiągnięcie zbawienia. Na to czeka przecież cały czas nasz Zbawiciel – mówił Krystian Kratiuk, dodając nam otuchy.