– 1 maja odbędzie się VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Słowo Boże to kanał komunikacji osobowej między Bogiem a człowiekiem, która jest warunkiem koniecznym dla pełnego rozwoju człowieka – powiedział Polskiej Agencji Prasowej ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.
Hasłem przypadającego w niedzielę VI Narodowego Czytania Pisma Świętego w tym roku są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza „Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 14. Tydzień Biblijny, którego hasło „Jezus stanął pośród nich i rzekł: Pokój wam” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
Ks. prof. Witczyk zaznaczył, że echo słów Chrystusa: „Pokój wam” słyszymy na koniec każdej mszy św. w wezwaniu: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. – To posłanie, które otrzymujemy od Chrystusa, którego przyjęliśmy w Ewangelii i w Eucharystii, a teraz pragniemy ten pokój, którym On nas napełnił, zanieść światu – zastrzegł.
Wesprzyj nas już teraz!
Dodał, że słowa te nawiązują do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego przyjętego przez Konferencję Episkopatu Polski na lata 2021-2022 „Posłani w pokoju Chrystusa”. – Pokojem, który jednoczy ludzi i wzywa do przebaczenia, miłosierdzia, sprawiedliwości, mówienia prawdy jest sam Chrystus – zastrzegł.
Ks. prof. Witczyk wyjaśnił, że Słowo Boże to „kanał komunikacji osobowej między Bogiem a człowiekiem”. – Bez komunikacji między Bogiem a człowiekiem nasze życie byłoby bardzo płaskie, ograniczone do perspektywy doczesnej i materialnej – ocenił. Zdaniem duchownego „Słowo Boże nadaje naszej kulturze wymiar transcendentny”.
Duchowny zastrzegł, że „otwarcie na komunikację z Bogiem jest warunkiem koniecznym dla pełnego rozwoju człowieka w kierunku szczęścia i zbawienia”.
– Fragment Ewangelii, który będziemy zgłębiać podczas Narodowego Czytania Pisma Świętego, ukazuje Chrystusa przychodzącego do uczniów, którzy całą noc łowili ryby na jeziorze Tyberiadzkim i niczego nie złowili. Jezus poleca im jeszcze raz zarzucić sieci. Te słowa są wbrew logice ludzkiej – apostołowie są doświadczonymi rybakami, wiedzą jak łowić ryby – jednak ufają temu słowu, zarzucają sieci a ich połów staje się niezwykle obfity – przypomniał ks. prof. Witczyk.
Oprac. TK / PAP