3 maja 2022

Dania: władze oskarżane o rasizm po umożliwieniu Ukraińcom osiedlania się w tzw. gettach imigranckich

(Mjolnerparken w Kopenhadze trafiło 4 lata temu na tzw. listę gett. Fot. ANDREW KELLY / Reuters / Forum)

Władze Danii oskarżane są przez działaczy sorosowskiej organizacji o rasizm po umożliwieniu uchodźcom wojennym z Ukrainy osiedlania się w tak zwanych gettach imigranckich.

 

W 2018 roku postanowiono, że tak zwane kłopotliwe dzielnice nie będą już dostępne dla obywateli państw pozaeuropejskich, jak również rozpoczęto proces relokacji części mieszkańców tych dzielnic.

Wesprzyj nas już teraz!

Parlament Danii zdecydował jednak pod koniec kwietnia o zmianie tzw. ustawy o gettach imigranckich, dając uchodźcom z Ukrainy prawo do mieszkań socjalnych w dzielnicach, z których wysiedlane są osoby pochodzące z krajów pozaeuropejskich. Postanowiono również wstrzymać wyburzanie osiedli, aby zachować lokale.

Inicjatywa mająca na celu przygotowanie mieszkań dla 100 tysięcy Ukraińców została skrytykowana przez związaną z promotorem multikulturalizmu Georgem Sorosem organizację „praw człowieka” The Open Society Justice Initiative. „Zmiana nastawienia państwa duńskiego wyraźnie pokazuje, że tzw. ustawa o gettach skierowana jest przeciwko osobom niebiałym. Takie dyskryminujące środki nie służą dobru publicznemu i wyraźnie pogłębiają niedobór tanich mieszkań w Danii” – podkreśliła w oświadczeniu reprezentująca organizację Susheela Math.

Według Math tzw. ustawa o gettach ma na celu przede wszystkim pozbycie się muzułmańskich mieszkańców imigranckich dzielnic. The Open Society Justice Initiative domaga się całkowitej rezygnacji z tzw. ustawy o gettach.

Ustawa, będąca pakietem różnych przepisów, została wprowadzona w 2018 roku przez liberalno-konserwatywny rząd, aby ograniczyć problemy socjalne w dzielnicach, w których ponad połowa mieszkańców ma pochodzenie niezachodnie. Aby podlegać przepisom ustawy takie obszary muszą spełniać również dwa z czterech kryteriów: bezrobocie ponad 40 proc., niskie wykształcenie mieszkańców, wysokie wskaźniki przestępczości lub dużo niższe dochody niż średnia krajowa. W 2019 roku socjaldemokratyczna premier Mette Frederiksen zdecydowała kontynuować obowiązywanie ograniczeń, choć zrezygnowano z określenia „getto imigranckie”.

Obecnie kryteria ustawy spełnia 12 dzielnic miast, w tym w Kopenhadze oraz Odense. Eksmisje i wyburzanie bloków spotykają się z protestami, a także niechęcią innych gmin do przyjęcia lokatorów.

pap logo

Źródło: PAP

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram