Kapłaństwo urzędowe zostało ustanowione przez Jezusa Chrystusa; zachodzi między nim a powszechnym kapłaństwem wiernych zasadnicza różnica. Zakłamać ją próbował Marcin Luter, wychodząc od błędnych wyobrażeń na temat Mszy świętej. Dzisiaj ten sam błąd popełnia Droga Synodalna. Mówił o tym kardynał Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller wygłosił kazanie przy okazji święceń prezbiteratu w seminarium kapłańskim Saint-Vincent-de-Paul w Courtalain w dniu 7 maja tego roku.
W swoim kazaniu wyszedł od niemieckiej Drogi Synodalnej, gdzie proponuje się nowe rozumienie kapłaństwa, bliskie raczej protestanckiej optyce, w której nie ma miejsca na kapłaństwo urzędowe.
Wesprzyj nas już teraz!
– Na niemieckiej Drodze Synodalnej podważono egzystencję sakramentu święceń w Kościele katolickim. Kryje się za tym przekonanie, że pewna liczba świeckich i biskupów może decydować o nauce apostolskiej i konstytucji Kościoła katolickiego tak, jak im samym się wydaje i dla poklasku większości. Nie ma jedynego Objawienia Bożego w Jezusie Chrystusie i związanego z tym definitywnego poznania zgodnego z nauką Apostołów. Według modernistycznej hermeneutyki istnieje tylko ogólne poczucie transcendencji. Nawet istnienie Boga jako osoby i związane z tym przemawianie do wybranego przezeń ludu jest tylko jednym z wielu ludzkich wyobrażeń o niepoznawalnym Absolucie. Dogmaty Kościoła są według takich agnostycznych relatywistów wyłącznie zmiennymi i uzależnionymi od czasu obiektywizacjami nieokreślonego religijnego uczucia podstawowego – powiedział kardynał.
– Katolicka wiara nakierowana jest jednak na eschatologiczne samo-objawienie Boga w staniu się człowiekiem przez Jego Syna Jezusa Chrystusa oraz w wylaniu Ducha Świętego na wszystkich ludzi. Dzieło zbawienia Boga w Trójcy jest stąd żywo obecne w nauce Kościoła, jego życiu duchowym, jego zwyczajach i w jego sakramentalnej liturgii – podkreślił.
Kardynał powiedział, że zadanie interpretacji Słowa Bożego w Piśmie Świętym i Tradycji przynależy żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, czyli papieżowi oraz biskupom, którzy wykonują to zadanie w imieniu Jezusa Chrystusa. Odwołując się do Ewangelii (Mt 9, 36) wskazał, że Jezus Chrystus powołał Apostołów do tej posługi, która rozwinęła się w trzech stopniach – biskupa, prezbitera i diakona. Trzeba zastanowić się, uważa kardynał, dlaczego Marcin Luter i jego zwolennicy zakłamali różnicę pomiędzy powszechnym kapłaństwem wszystkich wierzących a a kapłańskim charakterem posługi apostolskiej. W jego ocenie wynika to z błędu Lutra w ocenie znaczenia Mszy świętej; Luter uznał, że według Kościoła ofiara Mszy świętej jest ofiarą dodatkową. Tak tymczasem nie jest; eucharystyczna ofiara Kościoła jest po prostu włączeniem wiernych w ofiarę Chrystusa złożoną Ojcu.
Źródło: Kath.net
Pach