Grupa ekspertów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie przeprowadziła serię spotkań w Uzbekistanie i Kirgistanie z osobami pochodzenia polskiego, przeważnie potomkami zesłańców. Zapoznano ich z możliwościami zamieszkania w Polsce. Jest 120 osób chętnych do repatriacji.
Członkowie Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie chcą online uczyć języka polskiego osoby, które zdecydują się wyjechać do Polski. – Podczas spotkań z potencjalnymi repatriantami w Uzbekistanie i Kirgistanie mówiliśmy o możliwościach repatriacji, pomagaliśmy w wypełnianiu dokumentów oraz zachęcaliśmy do udziału w lekcjach języka polskiego online – powiedział koordynator przedsięwzięcia Sebastian Zielonka z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
Na spotkania, które odbyły się w Taszkencie oraz w dwóch innych miastach uzbeckich – Bucharze i Samarkandzie, oraz w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, przychodziły osoby zaangażowane w działalność istniejących tam organizacji polskich. Są to m.in. potomkowie Polaków wywiezionych wskutek sowieckich deportacji. Choć większość z tych działaczy polonijnych nigdy nie była w Polsce i nie zna języka polskiego, szczerze kochają oni kraj swoich przodków.
Wesprzyj nas już teraz!
W wyniku spotkań przeprowadzonych w ramach wizyty w Uzbekistanie i Kirgistanie gotowość udziału w kursach języka polskiego zadeklarowało ponad 120 osób. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie realizuje projekt dla repatriantów od 2018 roku. Kolejną edycję – po Uzbekistanie i Kirgistanie – zaplanowano na wrzesień. Eksperci Fundacji odwiedzą wówczas skupiska ludności pochodzenia polskiego w Kazachstanie.
Polacy w Uzbekistanie i Kirgistanie znaleźli się tam głównie w wyniku sowieckich wywózek Obecnie Polonia w Uzbekistanie jest w większości rosyjskojęzyczna, ale wiele osób uczy się języka polskiego – nie tylko, by poznać kulturę i tradycje przodków, ale także, by zdać egzamin w ambasadzie i móc wyjechać do Polski. Obecnie w Uzbekistanie jest około 5 tysięcy osób polskiego pochodzenia. W Kirgistanie mieszka około 1,5 tysiąca takich osób.
Źródło – PAP, polonia.org
Adam Białous