Wokół Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Maćkowcach, jednego z najważniejszych ośrodków szerzenia Orędzia Fatimskiego na Ukrainie, pomimo trwającej wojny odbyły się uroczystości związane ze 105. rocznicą pierwszego Objawienia Fatimskiego. W piątek 13 maja w miejscowym kościele odbyła się uroczysta Msza Święta, po której mieszkańcy udali się z procesją po całej wsi.
Dawny kościołów Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Maćkowcach został podniesiony przez biskupa Leona Dubrawskiego do godności Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Miało to miejsce 8 września ubiegłego roku. Decyzję o nadaniu świątyni zaszczytnego tytułu podjęto ze względu na obecny w tym miejscu od wielu lat bardzo silny kult Matki Bożej Fatimskiej. Przed wybuchem trwającej wojny, 13. dnia każdego miesiąca mieszkańcy zbierali się w kościele na nabożeństwo fatimskie, a 13 maja i 13 października odbywały się wystawne procesje.
W marcu i kwietniu br. zorganizowanie wspólnej modlitwy w miesięcznice Objawień Fatimskich zostało utrudnione przez powtarzające się alarmy przeciwlotnicze. Jednakże poprawa sytuacji militarnej oraz determinacja miejscowych katolików zaowocowały zorganizowaniem procesji w rocznicę pierwszego Objawienia 13 maja. Tego dnia mieszkańcy zebrali się po południu w kościele na wspólny różaniec, odmówiony częściowo w języku polskim. Następnie o godz. 19:00 czasu kijowskiego rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczy bp Leon Dubrawski. Modlono się w szczególności o pokój i zwycięstwo Ukrainy oraz bezpieczny powrót mężczyzn z Maćkowiec i okolicznych wsi, którzy przebywają teraz na froncie.
Wesprzyj nas już teraz!
Po liturgii spod kościoła wyruszyła tradycyjna procesja po wsi, na której czele niesiono krzyż. Za nim szły chorągwie (największa z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny oraz polskojęzycznym napisem „Jezu, ufam Tobie!”), Dzieci Maryi i Młodzież Maryi z Maćkowiec, ubrana w błękitne peleryny. Następnie niesiono figurę Matki Bożej Fatimskiej, wierną kopię tej, która cudownie zapłakała w Nowym Orleanie w 1972 rok. Figura była niesiona przez kobiety w tradycyjnych, mazurskich strojach ludowych.
Maćkowce to wieś położona w pobliżu obwodowego miasta Chmielnicki (dawnego Płoskirowa) na środkowej Ukrainie. Została założona pod koniec XVII wieku przez polskich kolonistów z Mazowsza i Mazur. Do dzisiaj znaczna część jej mieszkańców posługuje się językiem polskim w odmianie mazurskiej, a zdecydowana większość jest katolikami. Od 1991 roku na miejscu posługują ojcowie franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. Jedna z ulic we wsi nosi nazwę Fatimskiej.
Źródło: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Facebook
Marcin Więckowski