Gminne Centrum Kultury w Otyniu przygotowało piękną wystawę pt. „Otyńskie kapliczki przydrożne – kontynuacja!”. Eksponowanych jest na niej 15 prac wykonanych przez artystów – amatorów. Cel tego przedsięwzięcia to przywrócenie pamięć o plenerowych miejscach modlitwy. W przyszłości przy tych nowych kapliczkach, w wielu miejscach, będę odprawiane nabożeństwa.
Zanim powstały „otyńskie kapliczki” przez dwa lata trwały warsztaty przygotowujące twórców do ich wykonania. W gminie Otyń (Dolny Śląsk) stawianie kapliczek to stara tradycja. Do dziś jest ich tu wiele. Niejedna z nich to zabytek. Mieszkańcy regularnie dbają o swoje kapliczki, kładą przy nich kwiaty, obecnie odprawiają nabożeństwa majowe. Kapliczki niegdyś stawiane były w dowód wdzięczności. Miały też chronić przed chorobami, pożarami czy powodzią. Najwięcej powstało ich w XIX w. Dlatego też uczestnicy warsztatów plastyczno-ceramicznych, podczas których powstały prezentowane na wystawie kapliczki, często sięgali do historii swoich patronów czy ulubionych świętych.
Kapliczki stanowią wielką rozpiętość stylu wykonania, charakterystycznego dla poszczególnych twórców. Są pośród kapliczek dzieła opatrzone dodatkami podkreślającymi atrybuty przedstawionego świętego, dzieła oszczędne w środkach wyrazu, a także te czerpiące z kanonicznych przedstawień. W kapliczkach znajdują się wizerunki Matki Bożej, Chrystusa, a także świętych Kościoła katolickiego
Wesprzyj nas już teraz!
„Bogu na chwałę, cierpiącym na pociechę, błądzącym jako drogowskaz” – głosi napis na jednej z przydrożnych kapliczek. To motto najlepiej chyba oddaje funkcje kapliczek. Kapliczki, przydrożne figury świętych i krzyże są integralnie związane z polskim pejzażem kulturowym. Te obiekty kultu religijnego wyrosły z ducha chrześcijańskiej Europy.
Źródła – gorzow.tvp.pl, AB
Adam Białous
Zobacz etiudę filmową PCh24TV: