17 maja 2022

Nowa umowa Komisji Europejskiej z BioNTech-Pfizer. Przygotowania na nowe pandemie trwają

(pixabay.com)

Komisja Europejska zawarła umowę z BioNTech-Pfizer w sprawie przesunięcia dostaw szczepionek przeciw Covid-19 z maja na jesień tego roku i ewentualnego ich dostosowania do nowych wariantów wirusa. Bruksela i Waszyngton podczas II szczytu covidowego wezwały do powołania nowego funduszu w ramach Banku Światowego, by zapewnić popyt na szczepionki i inne medykamenty oraz przygotować się na kolejne pandemie.

Bruksela wskazuje, że „umowa pozwoli lepiej zaspokoić zapotrzebowanie państw członkowskich na szczepionki przeciwko COVID-19 w nadchodzących miesiącach. Zapewni to krajom UE dostęp do szczepionek w momencie, gdy będą ich potrzebować. Umowa przewiduje dostosowanie szczepionek do przyszłych wariantów wirusa. Ma „pozwolić dostosować państwom członkowskim swoją politykę do zmiany sytuacji epidemiologicznej w drugiej połowie bieżącego roku”.

„Umowa z BioNTech-Pfizer pozwoli na dostosowanie pierwotnie uzgodnionych harmonogramów dostaw. Dawki, których dostawy były zaplanowane na czerwiec i okres letni, będą dostarczane we wrześniu oraz w okresie jesienno-zimowym 2022 r., kiedy państwa członkowskie będą prawdopodobnie potrzebowały dodatkowych zapasów szczepionek na potrzeby kampanii krajowych i wypełnienia międzynarodowych zobowiązań w zakresie solidarności” – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides zaznaczyła, że nowe porozumienie pozwala na większą elastyczność warunków dostaw szczepionki BioNTech-Pfizer. – Nowe elastyczne warunki to dobra wiadomość dla państw członkowskich. Poprawka rozwiewa bowiem uzasadnione obawy dotyczące dopasowania podaży do popytu, ale jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo dostaw szczepionek, jeżeli okażą się one konieczne w późniejszym okresie roku. Nadal ściśle monitorujemy dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 firm BioNTech-Pfizer i Moderna i jesteśmy gotowi wspierać państwa członkowskie w zapewnianiu niezbędnej elastyczności – tłumaczyła.

Bruksela wskazuje ponadto na możliwość dostawy zmodyfikowanych szczepionek przed okresem jesienno-zimowym 2022 r. lub w jego trakcie, o ile takie szczepionki wcześniej zostaną dopuszczone na rynek. Nie wykluczono kolejnych umów na dostawy wakcyn w najbliższej przyszłości.

Bruksela przypomina, że w 2020 r. „Unia Europejska zainwestowała znaczne środki w globalną produkcję kilku szczepionek przeciwko COVID-19. Kluczowe znaczenie miało uzyskanie dostępu do szczepionek jak najwcześniej i w odpowiedniej ilości. Wymagało to znacznych inwestycji jeszcze zanim było jasne, czy dana szczepionka jest skuteczna. Podjęte w 2020 r. działania były ryzykowne, jednak zdecydowanie opłaciły się, ponieważ proces opracowywania szczepionek okazał się dosyć udany: spośród ośmiu szczepionek z unijnego portfela pięć otrzymało pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, a dwie są nadal poddawane przeglądowi. Prace wstrzymano na początkowym etapie w przypadku tylko jednej szczepionki”.

Około dwie trzecie dawek szczepionek wyprodukowanych w UE – ponad 2 mld– wyeksportowano do 167 krajów. W samej zaś UE rozdysponowano prawie 475 mln dawek.

Bruksela przypomina, że „państwa członkowskie muszą nadal dbać o to, by dysponowały strategicznymi zapasami szczepionek. Są one potrzebne, aby poradzić sobie z potencjalną ewolucją epidemiologiczną wirusa COVID-19”.

Dawki, które planowano dystrybuować w UE w maju i czerwcu przesunięto na koniec trzeciego kwartału bieżącego roku. Wynika to przede wszystkim z opóźnień w produkcji przez BioNTech. Firma spodziewa się, że do końca roku wygeneruje ze sprzedaży wakcyn dochody od 13 do 17 mld euro. W 2021 r. koncern zarobił prawie 19 mld euro.

Tymczasem Pfizer na początku maja przewidywał wpływy ze sprzedaży boosterów na poziomie 32 mld dol. Firma szacuje, że dzięki środkowi przeciwwirusowemu Paxlovid zarobi około 22 mld dol.

Jak na razie południowoafrykański partner firmy Pfizer produkujący szczepionki, firma Biovac ostrzegła w zeszłym tygodniu, że zredukuje produkcję w związku ze spadkiem globalnego zapotrzebowania na szczepionki przeciw COVID-19. – Coraz bardziej uznaje się, że podaż szczepionek nie jest już głównym wyzwaniem wpływającym na szczepienia [kraje o niskim i średnim dochodzie], a zatem wytwarzanie większej liczby dawek szczepionek przeciw COVID-19 nie jest jedynym rozwiązaniem tego złożonego problemu – mówiła z kolei rzecznik Pfizera, dając do zrozumienia, że pojawił się problem ze sprzedażą, ponieważ ludzie nie chcą się szczepić.

Chociaż sprzedaż szczepionek na COVID-19 spada, analitycy finansowi optymistycznie patrzą, spodziewając się „odbicia” koncernów farmaceutycznych pod koniec roku

AstraZeneca i Johnson & Johnson zrezygnowały z wytycznych odnośnie przychodów ze szczepionek. Partner AstraZeneca, Serum Institute of India ujawnił, że przestał produkować nowe wakcyny przeciwko COVID-19 w grudniu, ponieważ ma w zapasie 200 milionów dawek.

Podobnie partner produkcyjny Johnson & Johnson, Aspen Pharmacare wskazał, że nie ma żadnych zamówień na wakcyny przeciw COVID-19. – Jeśli nie otrzymamy żadnych zamówień na szczepionki, to oczywiście będzie bardzo mało uzasadnienia dla zachowania linii, których obecnie używamy do produkcji – mówił agencji Reutera Stavros Nicolaou.

Mimo wyraźnego spadku popytu na wakcyny Pfizer zabiega o dopuszczenie na rynek w USA trzeciej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Już niebawem FDA ma wyrazić zgodę na to.

W USA 28,8% dzieci w wieku od 5 do 11 lat jest w pełni zaszczepionych – tak wynika z danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

12 maja br. podczas drugiego światowego szczytu COVID-19 współorganizowanego przez Biały Dom, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) Jagan Chapagain nalegał na większe zaangażowanie w celu dostarczenia szczepionek przeciw COVID-19, testów i innych medykamentów na leczenie najsłabszych.

Ubolewał, że wciąż za mało ludzie zaszczepiło się. Na przykład w wielu krajach o niskich dochodach, w tym w Papui Nowej Gwinei, Demokratycznej Republice Konga, Haiti czy Madagaskarze zaszczepionych jest mniej niż 10 procent populacji.

Chapagain chce, by światowi przywódcy jeszcze bardziej zaangażowali się w kampanie proszczepionkowe i by „nie rezygnować z globalnych wysiłków przeciwko COVID-19”.

Uczestnicy szczytu zobowiązali się podwoić wspólne wysiłki, aby zakończyć ostrą fazę pandemii COVID-19  dla wszystkich i wszędzie i przygotować się na przyszłe zagrożenia dla zdrowia.

Wezwano światowych przywódców, członków społeczeństwa obywatelskiego, organizacje pozarządowe, filantropów i sektor prywatny do podjęcia nowych zobowiązań i dostarczenia rozwiązań w celu zaszczepienia całej populacji świata, ratowania życia i budowania lepszego bezpieczeństwa zdrowotnego dla wszystkich i wszędzie. Podkreślono, że nadszedł czas, aby kontrolować COVID-19 i przygotować się na następną pandemię

W oświadczeniu amerykańskiego Departamentu Stanu czytamy, że trzeba wesprzeć wielostronny mechanizm ACT-Accelerator i „już teraz przygotować się do zbudowania, utrzymania i finansowania potrzebnych nam globalnych zdolności, nie tylko w przypadku pojawiających się wariantów COVID-19, ale także w przypadku przyszłych kryzysów zdrowotnych. Aby pomóc w osiągnięciu tych celów, wzywamy wszystkie kraje i zainteresowane strony do zobowiązania się do podjęcia pilnych działań w celu stworzenia systemów, których potrzebujemy, by zakończyć ostrą fazę COVID-19, ratować życie i budować lepsze bezpieczeństwo zdrowotne i systemy opieki zdrowotnej”.

II Szczyt jest oparty na zobowiązaniach podjętych podczas pierwszego globalnego szczytu COVID-19 zwołanego przez prezydenta Bidena we wrześniu 2021 r. Kładzie nacisk na szczepienie populacji światowej, wdrażanie testów i terapii, zwłaszcza dla populacji najwyższego ryzyka oraz budowanie lepszego bezpieczeństwa zdrowotnego poprzez generowanie finansów, by przygotować się na pandemie. W tym celu proponuje się powołanie nowego funduszu na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego i gotowości na wypadek pandemii w Banku Światowym. Zaleca się rozszerzenie akcji szczepionkowej wśród pracowników służby zdrowia oraz minimalizowanie zakłóceń w rutynowych i podstawowych usługach zdrowotnych, zwiększenie dostępu do medycznych środków zaradczych, w tym badań i rozwoju oraz skalowania, dywersyfikacji produkcji lokalnej i regionalnej środków ochrony.

Departament Stanu podkreśla, że „pandemia jeszcze się nie skończyła i nadszedł czas, aby przygotować się na następną”. Szczyt miał zabezpieczyć nowe zasoby do kontrolowania COVID-19 w 2022 roku. Ponadto miał zapewnić podaż na szczepionki, testy i terapie dedykowane osobom najbardziej narażonym na ryzyko: starszym, z obniżoną odpornością, pracowników pierwszej linii i pracowników służby zdrowia.

Szczyt miał zapewnić zaangażowanie polityczne na rzecz gotowości na wypadek pandemii na całym świecie poprzez zwiększenie możliwości zaciągania pożyczek na zakup szczepionek itp., utrzymanie determinacji krajów do prowadzenia polityki sanitarystycznej itp.

Źródło: ec.europa.eu, fiercepharma.com, state.gov, israelnationalnews.com, ifrc.org,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 726 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram