20 maja 2022

Watykański Tydzień Laudato si’ i aktywizowanie katolików do „rewolucji ekologicznej”

(źródło: pixabay.com)

22 maja br. rusza kolejna edycja Tygodnia Laudato si’ dla upamiętnienia encykliki środowiskowej papieża Franciszka. Watykan liczy, że więcej osób i instytucji katolickich zaangażuje się w program zrównoważonego rozwoju: Platformę Działania Laudato si’ dążącej do dekarbonizacji świata.

W ciągu ośmiu dni przewidziano szereg wydarzeń i konferencji upamiętniających siódmą rocznicę wydania encykliki papieża Franciszka – Laudato si’ (W trosce o nasz wspólny dom).

Działania koordynuje watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Pod hasłem „Słuchanie i podróżowanie razem” ma się odbyć światowa ekologiczna podróż z liturgiami, akcjami i dyskusjami, od Manili przez Brazylię do Asyżu. Pojawi się też film dokumentalny o Laudato si’.

Wesprzyj nas już teraz!

Tydzień Laudato si’ odbędzie po raz czwarty. Od piątej rocznicy w 2020 roku akcję koordynuje Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i wspiera ją Ruch Laudato si’.

Podczas obchodów w 2020 r. dykasteria po raz pierwszy ogłosiła plany dotyczące powołania Platformy Działania Laudato si’, „zachęcającej” cały Kościół katolicki „do podjęcia podróży” w kierunku całkowitego zrównoważenia. Główne cele platformy to zjednoczenie jak największej liczby organizacji i ludzi zaangażowanych na rzecz: całkowitej dekarbonizacji świata, wprowadzania energii odnawialnej, osiągnięcia neutralności węglowej, obrony wszelkiego życia, solidarności z ludnością rdzenną i grupami wrażliwymi, przyjmowania prostszego stylu życia, promocji edukacji ekologicznej i duchowości ekologicznej, aktywności na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju;

Katolicy mają zaangażować się w walkę z paliwami kopalnymi i przemysłem, który szkodzi planecie.

Platforma zawiera cele dla rodzin, parafii i diecezji, szkół i uniwersytetów, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, zgromadzeń zakonnych oraz szpitali i innych placówek służby zdrowia.

Wszystko ma się odbywać w duchu ekologii integralnej. Papież Franciszek apeluje, by przyłączać się do platformy, aby „stworzyć przyszłość, jakiej pragniemy: bardziej inkluzywny, braterski, pokojowy i zrównoważony świat”.

Wydarzenia podczas tegorocznej edycji Tygodnia Laudato si’ każdego dnia mają skupiać się odpowiednio na tematyce: odpowiedź na wołanie Ziemi; odpowiedź na wołanie ubogich; ekonomia ekologiczna; przyjęcie zrównoważonego stylu życia; edukacja ekologiczna; duchowość ekologiczna; odporność i upodmiotowienie społeczności.

Dykasteria chce, by zapisywać się do platformy działania. Zapisy potrwają do 4 października. Obecnie platforma skupia około 4200 instytucji i osób prywatnych.

Jak wyjaśnia salezjanin o. Joshtrom Kureethadam, szef sektora ekologicznego dykasterii w e-mailu do redakcji portalu katolików liberalnych: „National Catholic Reporter” – ma nadzieję, że skoncentrowanie Tygodnia Laudato Si’ na platformie działania i jej celach „pomoże nam zbliżyć się do masy krytycznej ludzi, która jest niezbędna do ukształtowania prawdziwej rewolucji ekologicznej i uratuje nasz wspólny dom”.

W jego opinii „wezwanie papieża do ogólnoświatowego nawrócenia ekologicznego jest także wezwaniem do nawrócenia synodalnego, które zaczyna się od wysłuchania społeczności ubogich i zmarginalizowanych oraz samej Ziemi”.

Dykasteria wskazuje, że potrzebne jest „podnoszenie świadomości wagi encykliki, promowanie zasad ekologii integralnej i wspólne rozpoczęcie drogi do ekologicznego nawrócenia”.

Dodano w komunikacie: „Dykasteria ma nadzieję, że wszyscy, w towarzystwie i we wsparciu wspólnoty kościelnej, poczują się wezwani do podjęcia w duchu synodalnym siedmioletniej podróży zaproponowanej przez Platformę Działania Laudato si’, przystępując do jednego z siedmiu wskazanych sektorów i promując siedem celów Laudato si”.

Tydzień Laudato si’ będzie wyrażony w serii wydarzeń globalnych i lokalnych. Wspólnym wątkiem inicjatyw będzie siedem celów Laudato si’ i siedem sektorów platformy Laudato si’. Każdy dzień ma być poświęcony jednemu z indywidualnych celów, które globalnie tworzą i stanowią podstawę koncepcji ekologii integralnej.

Przykładowo 22 maja w Ugandzie spotkanie modlitewne skupi się na słuchaniu głosu ludzi dotkniętych zmianami klimatycznymi. Dwa dni później w katedrze w Manili na Filipinach będą prezentowane materiały pokazujące, w jaki sposób różne wspólnoty odpowiedziały na potrzeby ubogich.

Uczestnicy przygotują się także do tegorocznej konferencji ONZ na temat bioróżnorodności. W innych spotkaniach będzie mowa na temat domniemanych związków ocieplenia klimatu z paliwami kopalnymi i przemocą. Pojawią się zachęty, jak katolicy powinni inwestować, uwzględniając wezwanie do dekarbonizacji itp.

28 maja w Asyżu ma się odbyć Festiwal Laudato si’ z udziałem artystów katolickich. Tydzień zakończy się następnego dnia spotkaniem modlitewnym w Brumadinho w Brazylii.

Film z udziałem papieża, który będzie zaprezentowany 27 maja, ma zachęcać do edukacji ekologicznej. Uczestnicy będą także sadzić drzewa, protestować przed siedzibą potentata naftowego Shell w Londynie, a nawet sprzątać ocean, nurkując na Filipinach.

Lansowana przez Watykan agenda realizuje cele Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i porozumienia paryskiego w sprawie klimatu z 2015 r., nawiązujące do sprzecznej z nauczaniem Kościoła panteistycznej wizji ekologii głębokiej.

Źródło: ncronline.org, humandevelopment.va

AS

 

 

Zobacz także:

W maju „Tydzień Laudato si’”. Papież prosi wiernych o „radykalne zobowiązania”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 371 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram