Czas „powiedzieć dość niekontrolowanemu handlowi bronią”, mówił w środę podczas audiencji papież Franciszek. Wyrażając żal z powodu tragedii, do jakiej doszło w teksańskiej szkole, Ojciec Święty wskazał, że receptą na uniknięcie podobnych masakr w przyszłości jest… ograniczenie praw wynikających z II poprawki konstytucji USA.
– Mam złamane serce z powodu masakry w szkole podstawowej w Teksasie. Modlę się za zabite dzieci, dorosłych i ich rodziny – mówił papież podczas wczorajszej audiencji. Ojciec Święty wezwał wszystkich słuchaczy do podjęcia wysiłku w celu przeciwdziałania podobnym nieszczęściom w przyszłości.
Koniecznym środkiem do zapewnienia bezpieczeństwa jest, zdaniem Franciszka, walka z powszechnym dostępem do broni gwarantowanym w Teksasie. – Nadszedł czas, aby powiedzieć „dość” niekontrolowanemu handlowi bronią, aby takie tragedie nigdy się już nie powtórzyły – wskazywał.
Wesprzyj nas już teraz!
Również liberalny hierarcha Chicago, zamieszany w skandale seksualne, kard. Blaise Cupich, obwieścił, że wyłącznie „restrykcyjne ograniczenie dostępu do broni” może zagwarantować, że strzelaniny znikną z amerykańskich ulic.
Proponowane przez postępowego biskupa, a także przez Ojca Świętego rozwiązanie trafia jednak w próżnię. Sprawcy przestępstw z użyciem broni najczęściej kupują ją bowiem nielegalnie. – Dodanie nowych regulacji w zakresie dostępu do broni, ani ich zaostrzenie, nie zmniejsza ilości przestępstw popełnionych z użyciem broni – wyjaśniał w rozmowie ze stacją Fox News David Chianese, były detektyw policyjny.
Dane resortu sprawiedliwości USA potwierdzają jego opinię. „Badanie przeprowadzone przez amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ujawniło, że około 43 proc. kryminalistów kupiło broń na czarnym rynku, 6 procent zdobyło je przez kradzież, 10 proc. dokonało legalnego zakupu (…)” – pisała dziennikarka Hollie Mckay z Fox News w artykule sprzed dwóch lat.
Ograniczenie prawa do noszenia broni może wyeliminować chętnie opisywane przez media, choć statystycznie rzadkie przypadki szkolnych masakr, w których młodzież chwyta za broń rodziców. Jednocześnie odbierze możliwość obrony ofiarom dużo liczniejszych indywidualnych ataków.
Źródła: vaticannews.va, foxnews.com
FA