Brytyjskie uniwersytety prowadzą w walijskich szkołach program, który polega na przymuszaniu dzieci do jedzenia owadów. Ma to być zachowanie ekologiczne, wspomagające tzw. zrównoważony rozwój.
Program, finansowany z publicznych pieniędzy, prowadzą w czterech szkołach podstawowych w Walii brytyjskie uniwersytety. W założeniu celem tego eksperymentu jest „Edukować dzieci o korzyściach środowiskowych i odżywczych jadalnych owadów w Wielkiej Brytanii” – napisano w opisie programu. Według autorów tego doświadczenia, dzieci muszą „myśleć o alternatywnych białkach jak o pokarmie, który trzeba stosować już teraz, a nie traktować to jako żywność przyszłości” – powiedział Christopher Bear, pracownik naukowy Uniwersytetu Cardiff, odpowiedzialny za wdrażanie programu.
Inny naukowiec twierdzi, że dzieci ze szkół podstawowych, w których prowadzi się eksperyment, będą przekonywać swoich rodziców do zmiany sposobu żywienia, na ten bardziej ekologiczny, czyli jadłospis pełen owadów. – Wiele dzieci ma duży wpływ na zachowania swoich rodziców, także te żywieniowe, więc program może być świetnym czynnikiem nakłaniającym do zmiany diety przez rodziców – mówi Verity Jones naukowiec z University of the West of England, inny organizator eksperymentu w szkołach.
Wesprzyj nas już teraz!
Aby przełamać naturalny opór dzieci do jedzenia owadów w całości, które bynajmniej nie wyglądają apetycznie, owady podawane uczniom są wcześniej mielone. Pilotujący program nie kryją, że ma on również za zadanie wpoić w umysły dzieci nową ideologię tzw. ekologizmu.
Carl Evans dyrektor szkoły podstawowej Roch Community, która uczestniczy w programie „zjadania robaków”, powiedział, że „istnieje ważny związek między naszą lokalną społecznością, produkcją żywności i szerszymi globalnymi kwestiami związanymi ze zrównoważonym rozwojem”. Twierdzi też, iż „te kwestie są ważne dla dzieci”. Raczej mija się to z prawdą, bo dzieci zapewne mają ciekawsze zajęcia niż oddawanie się rozważaniom na temat zrównoważonego rozwoju.
Zjadanie owadów zdaje się stawać idea fix krajów Zachodu. Brytyjska Rada ds. Badań i Innowacji nakłania rząd do przyjęcia programu „zerowe netto”, który zakłada m.in. produkcję mięsa z larwy mącznika i świerszczy. Unia Europejska również jest za zwiększeniem konsumpcji owadów. Już w roku 2020 dopuściła do handlu i spożywania produktów z owadów.
Źródło – breitbart.com
Adam Białous
Powstaje unijny katalog „nowej żywności”. W menu suszone robaki solo lub jako składnik ekokotletów
O problemie już dawno pisaliśmy w magazynie „Polonia Christiana”