Zdaniem prezesa Polskiej Funduszu Rozwoju wzrost cen i niestabilność na rynku zostaną z nami na długo. – To, co się dzieje w tej chwili w gospodarce, nie jest zjawiskiem krótkoterminowym, tylko mówimy raczej o co najmniej dekadzie poważnych turbulencji gospodarczych – podkreślał Paweł Borys w poniedziałkowym przemówieniu.
– W moim wystąpieniu chciałem skoncentrować się na trzech bardziej długoterminowych zagadnieniach i postawić trzy główne tezy. Pierwsza to, że to, co się dzieje w tej chwili w gospodarce, nie jest zjawiskiem krótkoterminowym, tylko mówimy raczej o co najmniej dekadzie poważnych turbulencji gospodarczych. Druga teza dotyczy Europy, jej strategii gospodarczej- jest to teza mówiąca, że jeżeli w ciągu tej dekady Europa zasadniczo nie zmieni swojej strategii gospodarczej, to straci w ciągu najbliższych lat swoją pozycję w światowej gospodarce – mówił podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie szef PFR.
Zdaniem przełożonego spółki skarbu państwa, nowe realia stwarzają szczególne możliwości ekspansji gospodarczej dla Europy środkowo- wschodniej, która ma szanse „wykonać kolejny skok rozwojowy”.
Wesprzyj nas już teraz!
Według Pawła Borysa w nadchodzących latach dojdzie do regionalizacji rynków i zmniejszenia się globalnej wymiany handlowej. – Jeżeli założyć, że obecne problemy gospodarcze wynikają w dużej mierze z szoku podażowego, związanego z energetyką, z niezależnością energetyczną i cenami, dostępnością surowców, zrywającymi się łańcuchami dostaw – i nałożymy na to sytuację geopolityczną, związaną z agresywną polityką Rosji, ale również z nieustająco zbliżającym się mocniejszym konfliktem pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami – oznacza to, że mówimy o tym, że ten dotychczasowy układ światowej gospodarki, opartej na wolnym handlu i globalizacji dobiega końca. (…) Zbliżamy się do okresu regionalizacji, gdzie te główne regiony to Europa, Chiny, Indie, Stany Zjednoczone – cytuje słowa szefa PFR portal dorzeczy.
Paweł Borys zapowiadał, że skoro przyczyną dzisiejszego kryzysu jest niestabilność rynku, spowodowana jego dużym umiędzynarodowieniem, to w nadchodzących latach decyzje ekonomiczne podejmowane będą w oparciu o bezpieczeństwo, a nie minimalizację kosztów.
Źródła: dorzeczy.pl
FA