NATO musi być zdolne do obrony każdego centymetra swojego terytorium – oświadczył po zakończeniu szczytu B9 prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Według prezydenta Andrzeja Dudy, dla wzmocnienia zdolności obronnej sojuszu, liczba żołnierzy NATO w krajach wschodniej flanki musi znacząco wzrosnąć.
W stolicy Rumunii obradowali w piątek przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), czyli krajów położonych na wschodniej flance NATO. Celem spotkania było przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Gospodarzami szczytu byli prezydenci Polski i Rumunii.
– Musimy upewnić się, że NATO jest zdolne i gotowe do udzielania skutecznych odpowiedzi na wyzwania, które przed nami stoją. Sojusz musi być zdolny do obrony każdego centymetra terytorium sojuszniczego – mówił po zakończeniu szczytu prezydent Rumunii. – Chcielibyśmy osiągnąć silniejszą obecność NATO na wschodniej flance, chcielibyśmy by ta obecność była trwała, wiarygodna i jednolita, szczególnie w basenie Morza Czarnego, który jest narażony na największe wyzwania ze strony rosyjskiej – zaznaczył Iohannis na wspólnej konferencji z prezydentem Dudą. – Musimy wzmocnić Sojusz na wszystkich poziomach, a także określić Rosję jako zagrożenie – ocenił prezydent Rumunii.
Wesprzyj nas już teraz!
Z kolei Andrzej Duda oświadczył: – Chciałbym zapewnić obywateli i na wschodniej flance NATO, ale przede wszystkim obywateli naszych państw, że cały czas czuwamy nad bezpieczeństwem, że dyskutujemy na ten temat.
Polski prezydent powiedział, że państwa B9 chcą, aby Enhanced Forward Presence (Wzmocniona Wysunięta Obecność) obecna na wschodniej flance NATO rozciągnęła się na dodatkowe kraje: Bułgarię, Węgry, Słowację, co – jak dodał – już jest w zasadzie postanowione.
Przyznał, że B9 liczy także na to, że „zwiększy się w naszej części Europy obecność amerykańska”. – Na ten temat rozmawiamy i na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego, i w naszych bilateralnych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi – dodał prezydent RP.
– Prezydent USA Joe Biden przekazał nam uznanie dla naszego formatu. Powtórzył niewzruszone zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa wszystkich sojuszników, w tym członków B9. Przekazał też zobowiązanie do (przestrzegania) artykułu 5 – oświadczył w tej sprawie Iohannis.
Iohannis poinformował natomiast, że uczestnicy szczytu B9 udzielili poparcia dla przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO.
Źródło: PAP