27 czerwca przypada 145. rocznica rozpoczęcia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. Są to jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienia Matki Bożej na terenie Polski. W dniach od 27 czerwca do 16 września 1877 roku Maryja ukazała się ponad 160 razy trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej.
Nie zaplanowano centralnych uroczystości, ale w sanktuarium przez cały dzień trwają Msze święte, modlitwy i nabożeństwa. W ciągu dnia odmawiane są też wszystkie części Różańca. O 15.00 modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia. O 17.00 wyśpiewano Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie. Wszystko to miało miejsce w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Dopiero po apelu przed słynącym z łask wizerunkiem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej o godzinie 21.00 wierni przejdą do Kapliczki Objawień, gdzie będzie trwać modlitwa Litanią do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
– Trzeba pamiętać o dodatkowym znaczeniu objawień dla Polski, to były słowa Maryi na trudne czasy. Słowa te jak sami widzimy są wciąż aktualne – powiedział ks. Józef Stramek, zapowiadając cykl rocznicowych nabożeństw.
Wesprzyj nas już teraz!
Gietrzwałd leży niedaleko Olsztyna, stolicy województwa warmińsko – mazurskiego. Dotrzemy do niego jadąc drogą z Olsztyna do Ostródy. Gietrzwałd to miejscowość z długą i ciekawą historią. Akt lokacyjny tej osadzie, już w roku 1352, nadała Warmińska Kapituła Katedralna. Parafię erygowano niedługo po założeniu osady. Pierwszym jej proboszczem, którego imię zapisano w dokumentach, był ks. Jan Sterchnen. Prowadził on parafię w latach 1405 – 1409. Niedługo potem Gietrzwałd, wraz z kaplicą, został zniszczony podczas walk prowadzonych w czasie wojny polsko – krzyżackiej (1410 – 1414). Kościół w roku 1500 odbudowano, tym razem z cegły, w stylu gotyckim. Pięknej, jednonawowej świątyni nadano imię Narodzenia Najświętszej Panny Maryi. Kościół najmocniej rozbudowano w wieku XIX.
13 sierpnia 1945 roku opiekę nad sanktuarium gietrzwałdzkim powierzono Zakonowi Kanoników Regularnych Laterańskich. Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Gietrzwałd to znane w całej Polsce i na świecie sanktuarium Maryjne. Matka Boża objawiała się tam dwóm nastoletnim dziewczynkom od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (Warmia była wówczas pod zaborem pruskim). Pochodziły one z polskich rodzin i Matka Boża mówiła do nich w języku polskim. Między wieloma pytaniami jakie zadawały Jej dzieci były i takie: „Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?”; „Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?”. W odpowiedzi dziewczynki usłyszały: „Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów!”. Następnie tak się właśnie stało.
Od czasu objawień Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek ciągnących tu ze wszystkich zaborów. Według dokumentów w okresie od 27 czerwca do 16 września 1877 roku (roku objawienia Matki Bożej), do Gietrzwałdu przybyło ok. 300 tys. Polaków z trzech zaborów.
Niesamowitą wymowę miało objawienie jakiego doznała Barbara Samulowska. Ujrzała ona Matkę Bożą w czasie odmawiania Różańca. Maryja była w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów. Gorąco prosiła o codzienne odmawianie Różańca. Tą samą prośbę Maryja skierowała 40 lat później do dzieci w Fatimie. Barbara Samulowska, w wieku pełnoletnim wstąpiła do zakonu. Kilkadziesiąt lat (do śmierci) posługiwała na misji w Ameryce Południowej wśród najuboższych. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.
Objawienia gietrzwałdzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe
Polaków pod zaborami – nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii. Do dziś jest on jednym z najliczniej przez pielgrzymów odwiedzanych polskich sanktuarium Maryjnych.
Adam Białous
WMa