W systemie praca.gov.pl obywatele Ukrainy mogą już składać wnioski o przyznanie finansowania opłaty pobieranej przez uczelnie wyższe za postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie – poinformowała Polską Agencję Prasową szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę, że znaczna część dorosłych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w ich kraju, to osoby z wyższym wykształceniem. Jak podkreśliła, rząd chce pomóc takim osobom w lepszej integracji na polskim rynku pracy, w podejmowaniu pracy w wielu zawodach regulowanych wymagających wysokich kwalifikacji i spełnienia określonych warunków.
– Dotyczy to m. in. systemu opieki zdrowotnej, edukacji czy budownictwa. Pozwoli im to na uznanie dyplomu ukończenia studiów zdobytego za granicą za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu – wskazała minister.
Wesprzyj nas już teraz!
Poinformowała, że w systemie praca.gov.pl można już składać wnioski o przyznanie finansowania opłaty pobieranej przez uczelnie wyższe za postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie. Formularz wniosku dostępny jest w trzech wersjach językowych – polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Maksymalna wysokość tej opłaty wynosi 3 205 zł.
– Od samego początku, od wybuchu wojny w Ukrainie, robimy co w naszej mocy, by ułatwić naszym sąsiadom odnalezienie się w nowej rzeczywistości, również na polskim rynku pracy. W ramach uproszczonej procedury zatrudnienia pracę znalazło już przeszło 261 tys. osób – przekazała Maląg.
O sfinansowanie opłaty ubiegać się mogą wszyscy bezrobotni i poszukujący pracy, w tym także Polacy, którzy ukończyli studia za granicą. Udzielaniem tej pomocy zajmują się powiatowe urzędy pracy. Wniosek o sfinansowanie opłaty można złożyć do powiatowego urzędu pracy w wersji elektronicznej używając kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP albo w wersji papierowej.
Źródło: PAP / Karolina Kropiwiec