W tym roku we Francji wyświęcono 122 księży, większość 25 i 26 czerwca w weekend poprzedzający uroczystość Świętych Piotra i Pawła. To niewielki spadek w porównaniu do ostatnich lat. 77 z nich to księża diecezjalni, a 45 wywodzi się ze zgromadzeń zakonnych. Średnia z ostatnich dziesięciu lat wynosi około 125 nowych księży rocznie.
Najwięcej święceń odnotowano w diecezji paryskiej, która ma dziesięciu nowych księży wyświęconych przez księdza biskupa Ulricha w kościele Saint-Sulpice. Dalej są ciągle jeszcze prężne katolickie diecezje – Vannes z 5 nowymi kapłanami, diecezja Lyonu (4 księży) oraz diecezje w Wersalu, Saint-Brieuc, Bordeaux i Bayonne (po trzech nowych księży). Ponad połowa diecezji we Francji (60%) nie ma w 2022 roku nowych księży. We Frejus-Tulonie święcenia zawieszono decyzją Watykanu, a powodem była zbyt duża liczba w tamtejszym seminarium… „tradycjonalistów”.
14 nowych księży ma wspólnota Saint-Martin (św. Marcina), ale warto przypomnieć, że w 2021 roku było tu 26 święceń kapłańskich. Wspólnota Chemin Neuf ma 4 nowych kapłanów, Emmanuel – 2. W zakonach wyświęcono 21 księży. 5 we wspólnocie św. Jana, 5 w zakonie Dominikanów. Jezuici i Benedyktyni mają po 2 nowych ojców.
Święcenia uzyskało we Francji sześciu kapłanów odprawiających celebrację w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Chodzi tu o Bractwo Kapłańskie św. Piotra i Instytut Chrystusa Króla Suwerennego Kapłana (po 3 kapłanów).
Tych 122 nowych kapłanów pochodzi z 32 seminariów i domów formacyjnych znajdujących się na terenie całego kraju.
BD