8 lipca 2022

Pielgrzymują pomimo wojny. Do Bołszowiec jak co roku wyruszyli pątnicy

(fot. rkc.lviv.ua)

Pomimo trwającej wojny na Ukrainie, w tych częściach kraju, które nie są bezpośrednio objęte działaniami bojowymi, mieszkańcy starają się zachować normalny tryb życia społecznego i religijnego. Do Bołszowiec, największego sanktuarium maryjnego na zachodniej Ukrainie, jak co roku wyruszyły pielgrzymki z kilku rzymskokatolickich parafii.

W środę 6 lipca w drogę do Matki Bożej Bołszowieckiej udali się katolicy z trzech wspólnot łacińskich na zachodzie Ukrainy. Pierwsza grupa, prowadzona przez franciszkanów, startowała spod kościoła św. Antoniego przy ul. Łyczakowskiej we Lwowie. Na czele, zgodnie z wieloletnią tradycją, wierni nieśli kopię Krzyża z San Damiano oraz tabliczkę z napisem „Pielgrzymka Lwów-Bołszowce”. Druga grupa wyruszyła z Tarnopola, niosąc na przedzie kopię łagiewnickiego obrazu Jezusa Miłosiernego. Trzecia zaś, na czele z ks. Wojciechem Bukowcem, wyszła z polskojęzycznej parafii Matki Bożej Piastunki Ludzkich Nadziei w Stryju. W pierwszym dniu pielgrzymom towarzyszył arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Wszystkie grupy niosły flagi ukraińskie i papieskie, śpiewały religijne pieśni po ukraińsku, po polsku i po łacinie. Z uwagi na to, że na Ukrainie weszły właśnie w życie przepisy zakazujące mężczyznom w wieku poborowym opuszczania swojego miejsca zamieszkania, wśród pielgrzymów wyraźnie dominują kobiety oraz młodzież szkolna. Pielgrzymki odbywają się pod hasłami: „Wakacje z Bogiem” oraz „Módlmy się za Ukrainę”.

Wesprzyj nas już teraz!

Sanktuarium Matki Bożej Bołszowieckiej, ufundowane przez hetmana polnego koronnego Marcina Kazanowskiego, jest ważnym centrum pielgrzymkowym od XVIII wieku. Częściowo zniszczone w czasie I wojny światowej, w czasach sowieckich zamienione w magazyn, po 1991 roku stopniowo odzyskuje dawne znaczenie. Słynący cudami obraz Matki Bożej Bołszowieckiej znajduje się od 1945 roku w Gdańsku, lecz w Bołszowcach czczona jest jego wierna kopia. Od ponad 10 lat co roku w lipcu odbywają się tam Franciszkańskie Spotkania Młodych, a do Bołszowiec pielgrzymują grupy z różnych rzymskokatolickich parafii na zachodniej Ukrainie.

Źródło:

rkc.lviv.ua, Facebook

Marcin Więckowski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram