W rezolucji przyjętej w czwartek Parlament Europejski potępił aresztowanie Josepha Zen Ze-kiuna i członków rady nadzorczej Funduszu Pomocy Humanitarnej 612 w Hongkongu. Europosłowie wezwali władze do wycofania wszystkich zarzutów wobec uwięzionych osób.
Eurodeputowani zwrócili uwagę, że te i podobne działania represyjne, takie jak zamknięcie ponad 60 organizacji społeczeństwa obywatelskiego, stanowią atak na wolności gwarantowane w ustawie zasadniczej Hongkongu, w tym wolność religii lub przekonań. Są one – zdaniem europarlamentu – również symptomatyczne dla ciągłych działań podejmowanych przez Chiny na rzecz systematycznego niszczenia resztek autonomii i wolności Hongkongu oraz tłumienia ruchu prodemokratycznego.
Rezolucja wzywa władze Hongkongu do wycofania wszystkich zarzutów wobec kardynała Zena i czterech członków rady nadzorczej Funduszu Pomocy Humanitarnej 612. Ponadto eurodeputowani ponowili apel do UE o wprowadzenie ukierunkowanych sankcji w ramach unijnego globalnego systemu sankcji dotyczących praw człowieka wobec nowo mianowanego pro-pekińskiego szefa rządu Hongkongu, Johna Lee Ka-chiu, oraz wszystkich innych urzędników odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka w mieście.
Wesprzyj nas już teraz!
Współautorka rezolucji, europosłanka PiS Anna Fotyga podczas debaty przypomniała, że sytuacja w Hongkongu omawiana jest w Parlamencie Europejskim już po raz kolejny.
„To pokazuje prawdziwą, okrutną naturę reżimu komunistycznego” – mówiła, przypominając m.in. sprawę aresztowania, oskarżenia i zarzutów w stosunku do ogromnego autorytetu, jakim jest 90-letni kardynał Zen. „Ujmujemy się za nim. Apelujemy do społeczności międzynarodowej, aby wykorzystała wszystkie możliwe środki i wzmocniła presję na Chiny, by wycofały zarzuty w stosunku do kardynała Zena i innych mieszkańców Hongkongu, którzy po prostu chcą żyć w pokoju i demokracji” – zaapelowała eurodeputowana.
Zdaniem Anny Fotygi należy też podjąć współpracę z Watykanem w tej kwestii. „Mnie, jako Polce, sprawa kardynała Zena przypomina wiarę i odwagę naszego przywódcy, polskiego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wiemy niestety, iż od wieków taki los często spotyka przywódców religijnych broniących wiary i wartości przed totalitarnym państwem. Musimy ich bronić ze wszystkich sił” – podkreśliła.
Kardynał Joseph Zen został aresztowany w maju br. Jak podała wówczas agencja Reutera, powołując się na źródło w wymiarze sprawiedliwości, wszystkim aresztowanym postawiono zarzut „spiskowania z obcymi siłami”.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)