Trybunał Konstytucyjny na Słowenii uznał, że obowiązujący dotychczas zakaz zawierania „homomałżeństw” i adopcji przez nie dzieci jest niekonstytucyjny. Nakazał jednocześnie dostosowanie przepisów i umożliwienie zawierania „małżeństw” przez pary jednopłciowe.
Decyzja sędziów Trybunału Konstytucyjnego została podjęta stosunkiem głosów 6-3. Sędziowie stwierdzili, że obowiązujący na Słowenii zakaz zawierania „homomałżeństw” i adopcji dzieci przez pary homoseksualne, jest niezgodny ze słoweńską konstytucją. Decyzja jest jednoznaczna z koniecznością dostosowania przepisów w tym wymiarze i umożliwienia legalnego zawierania „małżeństw” przez pary jednopłciowe. Trybunał nakazał parlamentowi przygotowanie zmiany prawa w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego twierdzili, że dotychczas obowiązującego zakazu zawierania „homomałżeństw” „nie można uzasadnić tradycyjnym znaczeniem małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, ani też szczególnej ochrony rodziny”.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego na Słowenii zapadła zaledwie kilka tygodni po objęciu sterów rządu przez formację liberalną.
Podczas gdy Trybunał dał ustawodawcom sześć miesięcy na dostosowanie istniejących przepisów, liberalny minister pracy, rodziny, spraw społeczny i równości szans zapowiedział, że przepisy będą gotowe za tydzień lub dwa. Minister Luka Mesec potwierdził, że stosowne przepisy prawne będą przygotowane w ekspresowym tempie.
„Trybunał Konstytucyjny nakazał nam to zrobić i zrobimy to z największą przyjemnością” – powiedział Mesec.
Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą w następstwie skargi wprowadzonej przez homoseksualistów. Skarżyli oni prawo obowiązujące na Słowenii tłumacząc, że jako para jednopłciowa nie mogą zawrzeć legalnego „małżeństwa”. Homoseksualiści skarżyli się również na to, że nie mogą adoptować dzieci.
Sędziowie w swoim uzasadnieniu do wyroku tłumaczyli, że ich decyzja „nie umniejsza znaczenia tradycyjnego małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, ani nie zmienia warunków zawierania małżeństw przez osoby płci przeciwnej”. „Oznacza tylko to, że partnerzy tej samej płci mogą teraz zawrzeć związek małżeński, tak jak mogą to robić partnerzy heteroseksualni” – wskazali w oświadczeniu.
Źródło: ABC News
WMa