Zmarł bp Ivo Fürer, emerytowany biskup Sankt Gallen w Szwajcarii, jedna z czołowych postaci niesławnej „mafii”, która doprowadziła do wyboru Jorge Mario Bergoglio na papieża.
Bp Ivo Fürer miał 92 lata. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Zmarł w dniu 12 lipca, o czym poinformowała Konferencja Episkopatu Szwajcarii.
Przez media jest wspominany przede wszystkim jako pionier walki z plagą nadużyć seksualnych w Kościele. W roku 2002 utworzył w diecezji Sankt Gallen specjalne gremium ds. zwalczania przestępstw seksualnych wobec nieletnich; w tamtym okresie temat był w przestrzeni niemieckojęzycznej rzadko dyskutowany.
Wesprzyj nas już teraz!
W latach 1977 – 1995 Ivo Fürer, jeszcze jako ksiądz, pełnił funkcję sekretarza generalnego Rady Europejskich Konferencji Episkopatów (CCEE). W latach 1987 – 1993 współpracował w tej funkcji z kardynałem Carlo Marią Martinim, arcybiskupem Mediolanu. Współpraca zaowocowała utworzeniem paneuropejskiej sieci kontaktów skupiającej hierarchów o nastawieniu progresywnym.
Gdy Ivo Fürer został mianowany biskupem Sankt Gallen i w związku z tym utracił stanowisko w CCEE, wraz z Martinim postanowili powołać nieformalną grupę, która będzie naradzać się nad przyszłością Kościoła. Grupa spotkała się po raz pierwszy w 1996 roku w Heiligkreuztal w Niemczech u biskupa Waltera Kaspera, a w kolejnych latach zbierała się już regularnie w samym Sankt Gallen. To właśnie wśród jej członków na początku lat 2000. pojawił się pomysł obsadzenia na tronie Piotrowym kardynała Jorge Mario Bergoglio. Sanktgalleńczycy próbowali pozyskać dla Bergoglia głosy już w 2005 roku, co jednak nie w pełni się udało.
Ich działalność została w Polsce opisana w książce „Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen. Kto stoi za Rewolucją w Kościele?” redaktora PCh24.pl, Pawła Chmielewskiego.
Po raz ostatni spotkali się w Sankt Gallen w 2006 roku; później spotkania ustały, bo bp Ivo Fürer przeszedł na emeryturę. Zawiązane kontakty jednak procentowały; ludzie z Sankt Gallen w roku 2013 doprowadzili do celu dzieło podjęte osiem lat wcześniej.
Do grupy z Sankt Gallen należeli między innymi, oprócz bp. Ivo Fürera i kardynała Martiniego, biskupi i kardynałowie Walter Kasper, Karl Lehmann, Godfried Danneels, Cormac Murphy-O’Connor czy Achille Silvestrini.
Popularne określenie „mafia” pochodzi od kardynała Godfrieda Danneelsa, który, na poły żartobliwie, tak właśnie opisał po latach charakter nieformalnej grupy.
Źródła: Kath.net, PCh24.pl
Pach
Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen. Kto stoi za rewolucją w Kościele? [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Roberto de Mattei: Historyczne korzenie mafii z Sankt Gallen