21 lipca 2022

„Przymierze człowieka z naturą”. Franciszek sięgnął po biblijną figurę, by promować „religię” ekologizmu

(Papież Franciszek / Źródło: Flickr / Mazur/catholicnews.org.uk)
Papież zapowiedział obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, które odbędą się 1 września. Już teraz Franciszek ogłosił orędzie, w którym wezwał do odnowienia przymierza pomiędzy człowiekiem a… środowiskiem. Przymierza, „które dla nas, wierzących, jest odzwierciedleniem stwórczej miłości Boga”.

Na wstępie Franciszek podkreśla, że zarówno sam dzień, jak i trwający do 4 października „Czas dla Stworzenia” wzywają do… „nawrócenia ekologicznego”. Służy temu zarówno rozwijanie „duchowości ekologicznej”, jak i konkretne działania wspólnotowe, by zmienić „szkodliwe style życia” i mechanizmy.

Papież zaznacza, że do podejmowania tych działań wezwana jest także wspólnota narodów. „Chodzi o «przestawienie» wzorców konsumpcji i produkcji, a także stylu życia, w kierunku bardziej szanującym stworzenie i integralny rozwój ludzki wszystkich narodów obecnych i przyszłych, rozwój oparty na odpowiedzialności, roztropności/przezorności, solidarności i trosce o ubogich i o przyszłe pokolenia. U podstaw tego wszystkiego musi być przymierze między człowiekiem a środowiskiem, które dla nas, wierzących, jest odzwierciedleniem «stwórczej miłości Boga, od którego pochodzimy i ku któremu zdążamy». Przemiana spowodowana tym przestawieniem nie może pomijać wymogów sprawiedliwości, zwłaszcza w odniesieniu do osób najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatycznych” – przekonuje.

Franciszek wzywa także do podejmowania działań na rzecz zachowania bioróżnorodności. Apeluje do wielkich firm wydobywczych o zaprzestanie niszczenia lasów, mokradeł i gór, o zaprzestanie zanieczyszczania rzek i mórz, a także zatruwania ludzi i środków spożywczych.

Papież sugeruje istnienie „długu ekologicznego” narodów bogatszych i wskazuje na konieczność dotrzymania obietnic, dotyczących wsparcia finansowego i technicznego dla krajów uboższych gospodarczo, które już teraz ponoszą większy ciężar kryzysu klimatycznego.

Ojciec Święty zachęca wierzących do modlitwy w intencji zjednoczenia rodziny ludzkiej dla zdecydowanego zmierzenia się z podwójnym kryzysem: związanym z klimatem i zmniejszeniem różnorodności biologicznej. „Płaczmy z gorzkim krzykiem stworzenia, słuchajmy go i odpowiadajmy czynami, abyśmy my i przyszłe pokolenia mogli nadal radować się słodkim śpiewem życia i nadziei stworzeń” – kończy swe orędzie.

Źródło: KAI / Watykan

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(51)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 12 191 zł cel: 500 000 zł
2%
wybierz kwotę:
Wspieram