22 lipca 2022

Kierownictwo niemieckiej Drogi Synodalnej reaguje na oświadczenie Stolicy Apostolskiej. Irytacja, zarzuty i… wola rozmów

W odpowiedzi na czwartkowe oświadczenie Watykanu liderzy niemieckiej Drogi Synodalnej skarżą się na brak komunikacji ze Stolicą Apostolską. Biskup Georg Bätzing oraz przewodnicząca Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp przypominają również, iż to papież Franciszek zainicjował ogólnoświatowy proces synodalny.  

 

Autorzy odpowiedzi piszą, że uchwały podjęte przez Zgromadzenie Synodalne nie mają same z siebie żadnej mocy prawnej, a uprawnienia Konferencji Episkopatu i poszczególnych biskupów diecezjalnych do wydawania norm prawnych oraz sprawowania magisterium w ramach swoich kompetencji pozostaje przez te uchwały nienaruszone. Ponadto uchwały, których tematyka jest zastrzeżona dla uregulowania przez cały Kościół, są przekazywane do Stolicy Apostolskiej jako głos w ramach toczącego się obecnie w Kościele powszechnym procesu synodalnego. „Niestrudzenie podkreślamy, że Kościół w Niemczech nie będzie podążał specjalną niemiecką drogą” – czytamy w komunikacie prasowym.

Wesprzyj nas już teraz!

Następnie bp Bätzing i pani Stetter-Karp stwierdzają, że niemiecka Droga Synodalna ma prawo, a nawet obowiązek wyraźnie wskazać, gdzie ich zdaniem konieczne są zmiany. Uważają, że wymienione przez nich problemy i pytania są podobne na całym świecie. Twierdzą, że postulaty formułowane przez to gremium stanowią odpowiedź na problem wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne.

„Jesteśmy wdzięczni, że biskupi i ZdK idą tą ścieżką razem. Mogą być pewni wsparcia i aktywnej współpracy pielgrzymującego ludu Bożego” – czytamy dalej.

Jak przypominają autorzy odpowiedzi, to papież Franciszek w 2021 roku zainicjował ogólnoświatowy proces synodalny. „Będziemy oczywiście zgodnie z planem – a dzisiejsze oświadczenie również nas do tego zachęca – brać udział w procesie synodalnym Kościoła powszechnego z doświadczeniami i rezultatami wyniesionymi z drogi synodalnej. Zawsze podkreślaliśmy, że poprzez naszą pracę chcemy aktywnie kształtować ten proces. Ponieważ jesteśmy przekonani, że prowadzi to do wzajemnego ubogacenia, jak stwierdza deklaracja Stolicy Apostolskiej” – deklarują Niemcy. Przekonują też, że ich Droga Synodalna pragnie wnieść wkład w proces synodalny Kościoła powszechnego oraz prowadzić dialog ze Stolicą Apostolską. Przypominają, że do udziału w ścieżce zaproszony jest nuncjusz apostolski. Jednocześnie oskarżają Kurię Rzymską o brak woli komunikacji i dyskusji.

„Niestety, jak dotychczas Komitet Synodalny nie został zaproszony do dyskusji do tej pory. Z irytacją ubolewamy, że ten bezpośredni kontakt jeszcze nie nastąpił. W naszym rozumieniu Kościół synodalny oznacza coś innego! Dotyczy to również sposobu podania dzisiejszego komunikatu, co było dla nas źródłem zdziwienia. Nie jest dobrym przykładem komunikacji w Kościele, jeśli publikowane są oświadczenia niepodpisane imiennie” – wypominają Stolicy Apostolskiej.

„Najbliższe Zgromadzenie Synodalne będzie miejscem podjęcia, a także omówienia niepokoju Stolicy Apostolskiej. Jeszcze raz, jako przewodniczący Drogi Synodalnej pragniemy podkreślić, że jesteśmy zainteresowani jak najszybszą dyskusją z jak największą liczbą władz w Kurii Rzymskiej” – czytamy w komunikacie prasowym podpisanym przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec oraz przewodniczącą Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich.

Źródła: KAI, synodalerweg.de

Koniec milczenia! Watykan wydał krytyczny osąd niemieckiej Drogi synodalnej

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram