23 sierpnia 2022

Rosyjski historyk: za zabójstwem córki Aleksandra Dugina może stać rosyjski wywiad wojskowy GRU

(Aleksander Dugin, fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV Dostawca: PAP/EPA.)

Zdaniem rosyjskiego historyka Jurija Felsztyńskiego, za zabójstwem córki Aleksandra Dugina może stać rosyjski wywiad wojskowy GRU. Historyk uważa, że do tragicznego zdarzenia mogło dojść co najmniej za cichym przyzwoleniem prezydenta Władimira Putina.

W rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Sun”, historyk Jurij Felsztyński podzielił się swoją opinią na temat tragicznego zdarzenia i śmierci Aleksandra Dugina, filozofa uważanego za ważną i wpływową postać w Moskwie i na Kremlu. Jego zdaniem GRU mogło pokusić się o dokonanie zabójstwa, ponieważ służby mają być w głębokim „ideologicznym nieporozumieniu” z Duginem.

„Pozoruje, że jest przywódcą, wierzy w swoje znaczenie. Być może dążył do wyższej pozycji, a niektórzy ludzie nie chcieli, by ją otrzymał. Dugin jest bardzo kontrowersyjną osobą z wieloma wrogami. Niektórzy ludzie mogli postrzegać go jako rywala, który dążył do wyższej pozycji” – mówi w rozmowie z „Sun” mieszkający w USA historyk Jurij Felsztyński.

Wesprzyj nas już teraz!

Dugin, uważany za głównego ideologa rosyjskiego neoimperializmu, uniknął śmierci, gdyż w ostatniej chwili zmienił plany i nie jechał samochodem, w którym została podłożona bomba. W zamachu zginęła jego córka. O przeprowadzenie ataku, do którego doszło w sobotę wieczorem, władze Rosji niemal natychmiast oskarżyły Ukrainę.

Felsztyński uważa, że „nie ma szans”, by atak przeprowadzili Ukraińcy. Wykluczył też możliwość, by było to dzieło jakiejś opozycyjnej grupy w Rosji. Jego zdaniem zamach nosi ślady GRU. Przypomniał, że ojciec Aleksandra Dugina też był agentem wywiadu wojskowego. Wyjaśnił, że rosyjską tradycją szpiegowską jest, aby uderzenie zostało przeprowadzone przez organizację mającą powiązania z ofiarą. Porównał sposób ich działania do mafii.

Zdaniem Felsztyńskkiego, atak miał prawdopodobnie przyzwolenie od samego Putina, ale nie zostało to wyrażone wprost. „Musimy zrozumieć, że kiedy udzielane jest pozwolenie, jest to ciche pozwolenie. Powiedziałby „czuję się niekomfortowo z tym, co ta osoba powiedziała, myślę, że lepiej omówimy, jak wyeliminować jej wpływ”. To nie jest tak, że powiedziałby „zabij go”. Tak się nie robi” – wyjaśnił Felsztyński.

pap logo

Źródło: PAP/Bartłomiej Niedziński, thesun.co.uk

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(9)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram