– Więzienie musi być jak dobre lekarstwo, czyli gorzkie, tak by recydywistom nie było obojętne, czy będą na wolności czy w więzieniu – ocenił w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Wiceminister sprawiedliwości pytany był m.in. o przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program reform „Nowoczesne więziennictwo” i zmiany, które wprowadza.
– Likwidujemy przywileje np. w dostępie do lekarzy specjalistów, rozszerzamy najskuteczniejszy program resocjalizacji, czyli pracę, wzmacniamy bezpieczeństwo funkcjonariuszy, rozszerzamy możliwość stosowania kajdanek. Wygoda osadzonych nie może stać ponad bezpieczeństwem pełniących służbę w więzieniach – odpowiedział.
Wesprzyj nas już teraz!
Dopytywany o program „Praca dla więźniów” odpowiedział, że celem jest zatrudnienie 100 proc. skazanych, którzy zdolni są do pracy. – To jest nasz cel. Powinni pracować wszyscy, którzy mogą. Każdy miesiąc przynosi nowe informacje, więc mogę się pochwalić najświeższymi danymi – wskaźnik wynosi już 91 proc. – powiedział.
Wiceszef MS wskazał, że w 2015 roku pracowała nieco ponad jedna trzecia więźniów.
– Upraszczamy procedurę kierowania osadzonych do usuwania skutków klęsk żywiołowych. Ci, którzy popełnili zło, będą mieli okazję do jego odpracowania. Uczymy pracą, że można na siebie zarobić, spłacać zobowiązania. Zresztą po wyjściu z zakładu karnego taka regularność się przydaje – ocenił. Dodał, że wśród pozytywnych efektów można wymienić to, że więźniowie po odbyciu kary znajdują zatrudnienie u tych samych kontrahentów.
Pytany był również o zapowiedź powołania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej i jej krytykę.
– Krajowa Administracja Skarbowa ma biuro inspekcji wewnętrznej, policja posiada Biuro Spraw Wewnętrznych, podobnie jak Straż Graniczna czy Służba Ochrony Państwa. Wszystkie te instytucje kontroli wewnętrznej mają dokładnie takie same kompetencje, jakie przewidzieliśmy dla Inspektoratu – powiedział Woś.
Zaznaczył, że kontrola musi być wzmożona, by wyplenić przestępczość z więzień. (PAP)