– Postawienie przez Polskę żądań odszkodowań za szkody wyrządzone w czasie wojny jest dla Niemców politycznie niewygodne, ponieważ świat przypomina sobie i dowiadują się nowe pokolenia, że to oni mordowali, mieli obozy koncentracyjne, a Polacy byli ofiarami – powiedział w poniedziałek na antenie TVP3 Bydgoszcz Zbigniew Ziobro.
Ziobro podkreślił, że w sprawie dochodzenia odszkodowań „w pierwszej kolejności zawsze jest droga dyplomatyczna i presja polityczna, ponieważ dla Niemców jest to problem”.
– Niemcy prowadzili skuteczną politykę tak, że wielu na świecie myśli, że były polskie obozy koncentracyjne i to Polacy byli sprawcami. Postawienie przez Polskę tego rodzaju żądań również politycznie jest dla nich niewygodne, ponieważ świat znowu przypomina sobie i dowiadują się nowe pokolenia ludzi na świecie, że to nie Polacy byli zbrodniarzami, a że to była ich polityka, oni mordowali, oni mieli obozy koncentracyjne, a Polacy są ofiarami. To samo w sobie jest wartością, że taki temat został postawiony na agendzie światowej, bo przecież to się na świecie przebiło – mówił minister.
Wesprzyj nas już teraz!
Ziobro podkreślił, że pieniądze Polsce należą się, bowiem zawsze, gdy jest ofiara i jest zawiniona szkoda, to można dochodzić odszkodowania, zarówno w relacjach międzyludzkich, jak również między państwami.
Minister pytany o szanse uzyskania odszkodowań od Niemiec odpowiedział, że trzeba zrobić wszystko żeby się udało, bo nie można wywieszać białej flagi. – Jeżeli ktoś z góry rezygnuje, to tak jak ktoś zostaje pobity na ulicy i nie będzie dochodził swoich roszczeń, to drugi raz zostanie pobitym, a żadnych odszkodowań nie dostanie. Jeżeli trafia się na przestępcę, to trzeba wymusić od niego gest przeprosin, ale również i zapłatę za szkodę jaką spowodował – argumentował polityk.
W czwartek w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów. (PAP)