– W październiku rozpoczną się testy elementów pierwszej baterii systemu Patriot dla Polski i ich integracja – zapowiedziała dyrektor ds. programu Wisła w Raytheon Missiles & Defense Caroline Touchstone.
– Elementy pierwszej baterii systemu dostarczone przez Raytheon Missiles & Defense są już w Polsce. Na pierwszą baterię złożą się radary w konfiguracji 3+, agregaty prądotwórcze, stanowiska kierowania ogniem, a także komponenty wyprodukowane przez polskich partnerów, w tym wyrzutnie M903 z Huty Stalowa Wola – powiedziała PAP Touchstone podczas targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
– Czekamy na proces integracji i sprawdzenia wszystkich tych komponentów – SICO (System Integration and Check-Out) – który rozpocznie się w Polsce w październiku – dodała dyrektor programu Wisła.
Wesprzyj nas już teraz!
Baterie Patriot mają stworzyć w Polsce system obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Dwie baterie zakupione w pierwszej z dwóch planowanych faz programu będa wyposażone w radary sektorowe, o polu obserwacji ok. 120 stopni. Kolejne mają być zintegrowane z nowym radarem 360 stopni. W maju MON wystąpiło do USA z zapytaniem o ofertę sześciu kolejnych baterii.
Umowę w pierwszej z dwóch zakładanych faz w programie Wisła podpisano w 2018 r. Kontrakt wartości 4,75 mld dolarów przewiduje dostawy dwóch baterii (16 wyrzutni) Patriot z radarem o polu widzenia 120 stopni. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.
Pierwsza polska bateria Patriot ma być gotowa do działania na przełomie 2023 i 24 roku. Druga bateria zakontraktowana w pierwszej fazie producent przekaże rządowi USA, który jest stroną umowy z Polską, do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. (PAP)