Niemiecka Droga Synodalna przyjęła w piątek dokument o roli kobiet w Kościele. Jednym ze stawianych tam postulatów jest wprowadzenie urzędowych posług, które pozwolą im udzielać chrztu czy przewodniczyć liturgii ślubnej. Mimo przyjęcia tego dokumentu Niemcy nie będą sami próbować wyświęcać w swoim kraju kobiet. Zaproponują jednak na forum Kościoła powszechnego rozpoczęcie debaty na ten temat, mając nadzieję, że zmiany wprowadzi na przykład Synod o Synodalności. Ich zdaniem możliwy byłby choćby sakramentalny diakonat kobiet.
W czwartek nieoczekiwanie odrzucony został tekst Drogi Synodalnej dotyczący rewolucji w etyce seksualnej. Dokument proponował akceptację homoseksualizmu, antykoncepcji czy związków pozamałżeńskich. Poparło go 82 proc. członków Zgromadzenia Synodalnej, organu decyzyjnego „Der Synodale Weg”. Zabrakło jednak poparcia 2/3 biskupów. Wprawdzie „za” dokumentem zagłosowała większość, ale większość zwykła.
Synodaliści obawiali się, że ten sam los spotka dokument dotyczący roli kobiet. W dyskusjach poprzedzających finalne głosowanie biskupi, którzy mocno wspierali ten dokument, wskazywali, że nie chodzi o zmianę nauczania Kościoła, a jedynie o zaproponowanie wprowadzenia różnych zmian Kościołowi powszechnemu.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem większości uczestników Drogi Synodalnej dotychczasowe nauczanie Kościoła o posłudze kobiet jest niewystarczające.
Przyjęcie dokumentu wywołało w auli synodalnej wielki aplauz. Poparło go łącznie 92 proc. uczestników Zgromadzenia Synodalnego, w tym 82 proc. głosujących biskupów. To oznacza, że Kościół w Niemczech będzie prezentować w dyskusjach na Synodzie o Synodalności postulat zmiany roli kobiet jako swoją oficjalną propozycję. Biskupi i świeccy mają nadzieję, że papież przychyli się do rozważenia ich pomysłu i podda ten temat pod dyskusję. Po raz pierwszy dokument zostanie zaprezentowany Ojcu Świętemu podczas wizyty ad limina Apostolorum, jaką niemiecki episkopat złoży w Rzymie w listopadzie tego roku.
Zaodrzańscy biskupi sądzą, że postulat kapłaństwa kobiet nie zostanie przyjęty na gruncie Kościoła powszechnego. Uważają jednak, że realne szanse na przyjęcia mają propozycje stworzenia specjalnej posługi dla świeckich kobiet, która pozwoli im na regularne zarządzanie wspólnotą parafialną, udzielanie chrztu czy przewodniczenie liturgii ślubnej.
Źródło: Katholisch.de
Pach